Медия без
политическа реклама

Кризата с боклука в София засега се отлага

Кметът обвини АОП, че бави становището си за новите поръчки за сметосъбиране

20 Май 2025Обновена
Днес ще стане ясно дали ще бъде прекратено сметоизвозването в 8 района на София - "Люлин", "Красно село", "Илинден", "Надежда", "Сердика", "Изгрев", "Слатина" и "Подуяне". Няколко дни по-рано фирмите "Зауба" и "Грийн партнърс - БКС" заявиха, че спират сметоизвозването, поради неизплатени 9 млн. лв. от Столична община.
БГНЕС
Днес ще стане ясно дали ще бъде прекратено сметоизвозването в 8 района на София - "Люлин", "Красно село", "Илинден", "Надежда", "Сердика", "Изгрев", "Слатина" и "Подуяне". Няколко дни по-рано фирмите "Зауба" и "Грийн партнърс - БКС" заявиха, че спират сметоизвозването, поради неизплатени 9 млн. лв. от Столична община.

След транспортната блокада, която държа София в плен близо седмица, столицата бе изправена пред друга възможна криза - с боклука. Засега проблемът се отлага в чакане на справки и евентуална развръзка за плащанията.

Миналата седмица фирмите "Зауба" и "Грийн партнърс-БКС", които имат договор със Столичната община за сметоизвозване и почистване на обществени места, предупредиха, че ще спрат работа от 19 май. Причината - общината не им платила по фактури за извършена дейност, които възлизат на близо 9 млн. лева. Двете фирми работят в столичните райони "Люлин", "Красно село", "Илинден", "Надежда", "Сердика", "Изгрев", "Слатина" и "Подуяне". Това е 1/3 от града. Кметът Васил Терзиев обясни вчера, че проблемът със заплащането е свързан с бюджетните лимити, който Столична община има. Докато няма приет бюджет на общината, ние продължаваме да работим с рамката от миналата година, каза той.

На заседание на комисията по екология се разбра, че двете дружества не възнамеряват да спират услугата, но се надяват на плащания. От фирмите представиха информация, че имат неплатени фактури от декември, януари, февруари и март за 8.7 млн. лв., при които 60-дневният срок за плащане по договор е изтекъл. Фирмите твърдят, че общата приета и неплатена работа е в размер на 14 млн. лв. От общината признаха, че няма плащания, но се бавели фактури и към други фирми, които не се оплакват. Не стана ясно защо не се правят плащания в рамките на лимита от м.г. Фирмите приемат факта, че бюджетът е неприет и има лимити, равни на миналогодишните, но не разбират защо не получават никакви плащания. Лорита Радева от ГЕРБ-СДС поиска справка за следващо заседание на комисията какви плащания са правени в рамките на лимита. От ПП-ДБ пък попитаха имало ли е в миналото такива забавяния и протестирали ли са фирмите. Адвокатът на дружествата отвърна, че не помни такъв случай. На заседанието бе коментиран и въпросът за забавената от АОП поръчка, но от фирмите възразиха, че той не е свързан с неплащането на приета дейност. Темата остава отворена за следващо заседание на екокомисията.

Няма да позволим да има криза с боклука, обеща Терзиев в края на миналата седмица. 

"Когато нямаш приет бюджет, се налага да работиш с тавана на разходите от миналата година. За нас е приоритетно да платим заплатите на всички, тока, водата и с това, което остане, да започнем да се разплащаме. В момента Столичната община дължи 100 млн. лева. Не е само на сметоизвозващите фирми”, заяви Терзиев пред Нова телевизия. Градоначалникът каза, че се надява на 29 май да бъде приет бюджетът на София, за да се отпушат нещата.

"Готвят ни следващата криза. По-голяма от тази с транспорта. Този път залогът е половин милиард лева", написа Терзиев в социалните мрежи този следобед

ПРОТАКАНЕ

Междувременно от общината съобщиха, че са дали 3 дни на Министерството на финансите да се произнесе по обществените поръчки за сметопочистването.  Поръчките са предоставени на 26 март март на Агенцията по обществени поръчки, която е подчинена на Министерството на финансите - за задължително становище (със стандартен законоустановен срок до 9 април), преди обявяването им. След тази дата Столична община е изпратила две официални напомнителни писма и е осъществила многократна оперативна комуникация.

Тази година изтичат 7 от договорите с фирмите за почистване и сметосъбиране на 20 от 24 района на столицата, което налага да бъдат подписани нови споразумения, след провеждане на обществени поръчки. По закон тези поръчки трябва да бъдат съгласувани с държавната агенция, откъдето бавят становището си по задължителния предварителен контрол за законосъобразност. 

"Настоявам категорично  за незабавно предприемане на действия от страна на компетентната структура на Министерството на финансите, с оглед изпълнение на задълженията по контрол в законоустановения срок", се казва в писмото на кмета Васил Терзиев, адресирано до Теменужка Петкова. Той предупреждава, че ако бездействието продължи, ще сезира "сезирам компетентните институции, включително Сметната палата и Народното събрание за системно нарушение на административния ред и отказа от изпълнение на задължения по закон".

ТРАНСПОРТНА РАЗВРЪЗКА

След 6-дневна блокада градският транспорт на София отново се движи. До развръзката вчера се стигна след намесата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който от неясна позиция нареди на кабинета да предостави 15 млн. лв. за удовлетворяване на финансовите искания на работещите в сектора. Само дни по-рано финансовият министър Теменужка Петкова твърдеше, че пари за това няма. От 1 април заплатите на работещите в столичния градски транспорт ще бъдат вдигнати с 300 лв. 

Решението на правителството "Желязков" дойде и насред сериозна гражданска енергия в подкрепа на кмета на София Васил Терзиев и организация за осигуряване на безпрепятствено стигане на зрелостниците до местата, на които трябва да се явят на матурите в сряда и в петък при евентуална липса на градски транспорт.

"В момента вдигаме барикадите навсякъде. Чухме решението на Общинския съвет, че ще изпълнят нашите искания с вече осигурените средства. Със сигурност от утре сутринта нормално ще се движат по график всички превозни средства в целия градски транспорт на София, според разписанието, което са имали преди протестите.

Средствата, които днес осигури държавата - като допълнителни 15 милиона, също потвърждават, че увеличението може да се случи от първи април. Септември-октомври започваме разговори както с политическите партии, така и с министерствата, за да може да видим какви са възможностите за допълнителни средства в бюджета  на държавата за следващата година", заяви за БНР вчера Александър Шопов, лидер на Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ. 

“Този, който предизвиква кризата, се опитва и да я спре. Строи ги в централата на ГЕРБ и им нареди стачката да бъде прекратена. Не стачката, а незаконният протест. Това ли е системният проблем - 15 млн. лв.? Защо не искате реформи? Ще ви кажа - заради корпоративния вот. Той се пази с това хвърчащо листче. Чии пари раздава Бойко Борисов - моите, на всички нас”, коментира вчера Грети Стефанова от ПП-ДБ.

От столичното метро съобщиха, че и днес ще се движат допълнителни мотриси и интервалите на движение ще са намалени.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата