Президентът Румен Радев внесе предложението си за провеждане на референдум за еврото, на който гражданите да отговорят на въпроса "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?"
Според президента "референдумът ще бъде тест за демократичността на 51-вото Народно събрание. Той ще покаже кой приема принципите на демокрацията и кой отказва на българите правото да определят своето бъдеще". "Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация. Той ще даде думата на хората и ще позволи да се чуят всички аргументи. Ще даде възможност на политическата класа да възстанови диалога с избирателите и да се бори за тяхното доверие. Доверие, което загуби през последните години. Всенародното допитване ще върне към урните хиляди избиратели. Българската демокрация има критична нужда от този прилив на легитимност", пише президентът в мотивите към предложението.
В мотивите за допитването се казва още, че с подписания договор за присъединяване към Европейския съюз страната ни се е съгласила да приеме еврото. В присъединителния договор обаче не е посочен изричен срок за въвеждането на еврото. Припомня се, че в началото на юни ще бъде огласен извънредният конвергентен доклад за готовността на страната ни за влизане в еврозоната. При положителен резултат България ще се присъедини към еврозоната на 01.01.2026 г.
"В българското общество няма консенсус относно готовността ни за въвеждане на единната европейска валута, нито за датата, на която да се случи това. Противоречиви са оценките на всички нива в обществото: сред гражданите, в експертните среди и в политическата класа. Социологическите проучвания ясно показват, че мнозинството от българските граждани са силно резервирани към смяната на националната валута в настоящия момент", се казва в мотивите. Не са посочени обаче "противоречивите оценки", както и въпросните социологически проучвания.
В мотивите се отправя упрек към управляващите, че са поискали извънреден конвергентен доклад за готовността ни за влизане в еврозоната, но без да се проведат всеобхватна информационна кампания и задълбочен дебат за запознаване на обществото както с позитивите, така и с реалните рискове и последствия от влизането на страната ни в еврозоната без необходимата готовност. ''Липсата на ясна организация и убедителни действия от страна на отговорните институции за защита на покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на икономиката създават напрежение около процеса по въвеждането на еврото'', смята президентът. И се допълва: "Вместо това на вниманието на българските граждани беше предложена рекламна кампания, която не успява да убеди обществото за готовността ни да предприемем тази стъпка".
"Фактът, че институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за общото ни бъдеще без да се вслушват в мнението на гражданите, допълнително засилва напрежението. Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешна убеденост на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля. Всеки български гражданин има право да се произнесе относно своите пари и благосъстояние", смята Радев.
Според държавния глава такъв референдум няма да бъде прецедент, тъй като и други държави членки на Европейския съюз вече са произвеждали всенародни допитвания за въвеждането на еврото. "Редица държави, приети в ЕС преди България и със значително по-добри икономически показатели, продължават да запазват своята национална валута до постигане на обществен консенсус", се казва мотивите, но без да се посочват кои са тези държави.
Упорство
Засега референдумът изглежда обречен. Днес сутринта премиерът Росен Желязков изрази надежда държавният глава да се откаже от от идеята за допитване за еврото. "Подобно предложение за референдум би нарушило Конституцията, правото на Европейския съюз, както и закона за пряко участие на гражданите. С всички аргументи, които бяха изтъкнати в последните дни, президентът може да преразгледа намерението си", каза Желязков. Още в петък от ГЕРБ-СДС призоваха референдумът въобще да не влиза в дневния ред на парламента. ПП-ДБ, ДПС-Доган, ДПС-Ново начало на Делян Пеевски и даже БСП заявиха, че предложението на президента е противоконституционно.
Според Желязков Народното събрание не трябва да допусне за разглеждане казуса, ако бъде внесен. "Целта на президента е да се внесе сериозно разколебаване в европейските институции преди излизането на конвергентен доклад през юни. Нашата Конституция е категорична. Преди 20 години българското Народно събрание, с над 230 народни представители, ратифицира закона за преисъединяване към ЕС, където е предвидено България да е част от икономически и паричен съюз. 20 години България е с дерогация - тя не е отговаряла на критериите за присъединяване. В момента, в който България отговаря на критериите, нейното присъединяване към Еврозоната е по силата на договора и неговата ратификация, а не по волята на Народното събрание или друг орган. Нашият закон за прякото участие на гражданите казва, че референдум може да се проведе по въпроси свързани с международен договор преди неговата ратификация. Ако е трябвало да има референдум, е било преди 11 май 2005 г. Национален референдум се провежда по въпроси от компетенциите на Народното събрание", каза още Желязков.