Кризата ще настане в края на тази, началото на следващата година. Световната икономика по никакъв начин не се възстановява. Нищо не подсказва, че сме я преодолели от медицинска, финансова и икономическа гледна точка.
Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на заседанието на Министерски съвет днес.
Той обясни, че подпомагането с безвъзмездни пари на секторите, които са най-засегнати от коронавируса, трябва да се прави много внимателно, "защото те не извират от никъде“.
„В световен мащаб много по-развити от нас продължават да се лутат и няма решение, което да можем да изпълним всички заедно“, каза премиерът. Той добави, че първо всички държави решават собствените си проблеми, за техните хора и икономики.
Според премиера решението не е в по-строгите мерки и нови заповеди, а в това да се научим да живеем с вируса.
"Най-лесно е да затворим държавата, трудното е да се научим да живеем и да работим с вируса сред нас. Неправилно е да се налагат рестриктивни мерки със заповеди при положение, че световната икономика не се възстановява.", заяви Борисов. И даде пример с Мелбърн, където властите са наложили карантина, но според него това не е правилно.
"В България като развита демокрация хората са добре информирани. Всеки от нас е информиран, че дезинфекция и дистанция са единственото, което предпазва от заболяване. Като демократи сме дали този избор на хората“, допълни Борисов.
По думите е личен избор дали да отидеш на мач, бар, театър или кино: „Необходимо ли е със заповед отново да се затваря, Не сме задължили някой да ходи на каквото и да е мероприятие“.
„В тази ситуация всяка нация сама за себе си трябва да бъде много мобилизирана и политическата класа трябва да дава този тон", каза премиерът.
Борисов разкритикува тези, които призовават за по-активни действия от страна на държавата: „Същите, които казваха, че маските са, за да им запушим устите, сега искат да затваряме“.
Той предупреди, че финансовата и социалната системи няма да издържат, ако мерки като „60/40“ и „80/20“ месеци наред трябва да поддържат сектори, които не могат да работят: „Актуализираните планове за приходите вървят с добри темпове и в същото време истинската криза ще настане догодина – края на тази, началото на другата година. По думите му системите няма да издържат финансово, ако няма приходи и ще се разпадне държавността като не останат пари за пенсии и за заплати.
Демокрацията не е само права, а и отговорност, допълни той.