Софийският градски съд (СГС) за трети път не успя да даде ход на делото за плагиатство срещу адвоката и почетен консул на Барбадос Петър Илиев. Този път причина стана отсъствието на председателя на парламента Наталия Киселова, която се оказа, че е изпратила молба да се даде друга дата, защото днес била ангажирана в Народното събрание с парламентарния контрол.
Илиев е подсъдим за плагиатство именно от труд на Киселова, припомня "Лекс". Той беше главен асистент и част от катедрата по Конституционноправни науки в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и беше обвинен, че част от книгата му „Компетенцията на Народното събрание“, издадена през 2015 г., са плагиатствани от дисертацията на Киселова „Парламентарен контрол“.
Въпреки молбата на Киселова за отлагане, адвокат Станислава Каракушева настоя делото да продължи и в нейно отсъствие, тъй като не е посочила доказателства за ангажираността си за днешното заседание. Прокурор Людмила Николова поиска делото да бъде отложено, за да се даде възможност на Наталия Киселова, ако желае да се установи като страна в процеса.
Като пострадала Киселова има право да се конституира като частен обвинител и граждански ищец, което трябва да стане в началото на процеса и затова съдия Христинка Колева отложи делото за 25 септември 2025 г.
Междувременно днес стана ясно, че Илиев е поискал отвод на наблюдаващия прокурор, тъй като той и защитата му твърдят, че в случая няма извършено престъпление.
Разследването срещу Илиев, който беше кандидат за министър на правосъдието и за вицепремиер при опитите на „Има такъв народ“ да състави правителство, започна по сигнал на сдружението БОЕЦ, а през 2023 г. прокуратурата внесе обвинителния акт в съда. Оттогава обаче процесът така и не може да започне. Първо, делото беше внесено в Софийския районен съд, който го прекрати и прати на градския съд, където се гледат делата срещу лица с имунитет.
Градският съд обаче също не пожела да го гледа, като посочи, че Илиев е консул, а в закона има неяснота кой съд е компетентен да гледа делата срещу тях, тъй като тази длъжност не е сред изброените в компетентността на окръжните съдилища. Спорът за подсъдност беше решен от Върховния касационен съд, който посочи, че делото трябва да продължи в СГС, тъй като консулът Илиев попада в категорията „други лица с имунитет“, определяща подсъдните на градския съд дела.
"СЕГА" ПРИПОМНЯ:
Прокуратурата твърди в обвинението си, че за времето от 27 май 2015 г. до 30 август 2021 г. като автор на книгата "Компетенцията на Народното събрание" (2015 г.) Илиев възпроизвел, чрез издателство "Нова Звезда 2000" ЕООД, и разпространил книгата в обем от 698 страници, в тираж от 70 броя, която съдържа общо 293 абзаца от Дисертация на тема "Парламентарен контрол" (2007 г.) с автор Наталия Киселова, която в момента е председател на Народното събрание.
През 2021 г. Етичната комисия на Софийския университет заключи, че Илиев е плагиатствал при написването на книгата си за компетенциите на Народното събрание през 2015 г. На 1 октомври 2021 г. Илиев обяви, че напуска университета, но ще продължи да работи за Отечеството по други начини.
Казусът с плагиатството на Илиев бе разгледан и от Софийския адвокатски съвет. Той прие, че медийните публикация за констатираното от Етичната комисия на СУ плагиатство на Петър Илиев не дават основание за самосезиране и образуване на дисциплинарно производство срещу него. Софийската адвокатска колегия мотивира отказа си да се занимае със случая и с това, че е изтекла давността - "изтичането на период от около 6 години от публикуване на книгата изключва възможността за провеждане на дисциплинарното преследване срещу адв. Илиев, което осуетява и възможността да се извърши проверка за това, дали поведението му съставлява нарушение на Закона за адвокатурата или Етичния кодекс на адвоката", гласеше отговорът на адвокатурата.
В началото на тази година Илиев се появи в списъка с нещатни сътрудници в парламента. Той помага на на председателя на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. В регистъра е отбелязано, че Илиев ще сътрудничи на Йорданов по "конституционни и правни въпроси".