Големият горски пожар над село Илинденци, община Струмяни. стана върхов, с което ситуацията е изключително сложна, съобщи БНР. Вятърът не спира, пожарът се разраства, температурата е над 40 градуса. Заради засилените пориви на вятъра всички екипи, които се борят със стихията, бяха изтеглени, защото има реална опасност за тях. Властите са активирали "Механизма за гражданска защита на Европейския съюз". Утре се очаква помощ чрез летателна техника от страни на ЕС. България очаква четири противопожарни самолета - два за Илинденци и два за пожара в Трънско.
"Ранният следобед излезе много силен вятър и пожарът продължава да се развива върхово. В момента сме изтеглили всички екипи, защото е опасно за тях. В момента, в който има възможност да работим, ще влезем отново, така че правим просеки на друго място, защото част от тези, които направихме, са "прескочени", за да можем да го атакуваме с тенденция за утре. Но вече какво ще се случи до края на деня, ако спра вятъра ще се справим, но поне до 20.00 часа ще духа, което е проблем", обясни директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" гл. комисар Александър Джартов.
Огънят е пламнал снощи около 21:00 ч. в местността Кавака, където са се запалили сухи треви и храсти. Заради вятъра и високите температури пламъците се разпространяват много бързо.
Пожарът вече обхвана над 500-600 декара. "Поискали сме два хеликоптера, като идеята е да работят и двата заедно, стига екипажите да имат възможност - да не натрупат твърде много часове работа. Нямаме възможност да подадем водата нагоре към огнищата. Ще трябва време", обясни Джартов. Той допълни, че наземните екипи ще продължат работа, когато това е безопасно
В акцията участват над 120 души, включително доброволци. Има местни жители, които са се изнесли, макар засега да няма опасност за къщите в селото. За момента не се предвижда евакуация на населението в Илинденци.
Кметът на община Струмяни Емил Илиев заяви пред БТА, че от няколко часа е спрян магистралният електропровод, който е 400 киловата и преминава през района на село Илинденци, като доставя енергия и за Гърция.
Преди три седмици в Струмяни възникна и сериозен пожар в близост до метанстанция край село Драката. Благодарение на съвместните действия на пожарникари, доброволци и горски служители, тогава огънят беше овладян, преди да достигне до обекта с повишен риск.
Мобилните телефони в Трънско получиха спешни съобщения от името на кмета на община Трън във връзка с пожара. Съобщенията съобщават за спешна евакуация на хората от селата Рани луг, Насалевци, Слишовци и околните населени места. Огромен пожар бушува на територията на Трънско в района на Знеполе. Към този момент ситуацията остава усложнена, а пожарът не е локализиран. По неофициално потвърдена информация огънят е тръгнал от земеделска техника. Заради горещините и вятъра пожарът се е разраснал. Има данни за изгорели над 10 къщи. Евакуирани са хора от Рани луг и Слишовци. Има голяма пожарът вероятност да се прехвърли на територията на Сърбия, съобщи по-рано на брифинг заместник-министърът на МВР Тони Тодоров. През министерство на външните работи е уведомена Сърбия за опасност.
ПЪТЯТ БУРГАС - МАЛКО ТЪРНОВО БЕШЕ ЗАТВОРЕН
Междувременно полицията затвори пътя Бургас - Малко Търново в района на село Маринка заради горящи сухи треви и стърнища. Те са предизвикали голямо задимяване в пътния участък между Маринка и разклона за с. Извор.
Обходният маршрут ще е през к-с "Меден Рудник" - Твърдица - Димчево - Присад и обратно. На място са пет екипа на пожарната, две водоноски от община Бургас и трактори, които заорават около населеното място, за да се ограничи периметъра на пожара. И тук проблемът е силният вятър. Заради пламъците се е наложило евакуацията на 50 души от старчески дом в Маринка.
ГОЛЯМ ГОРСКИ ПОЖАР ЗАТВОРИ ПЪТЯ ПРЕЗ "ПЕТОЛЪЧКАТА" В ПОСОКА ГРАДЕЦ
Голям пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец доведе до пълното затваряне на движението от ключовото кръстовище „Петолъчка“ до село Градец. Огънят, който е обхванал труднодостъпен горски терен, наложи мобилизирането на значителни ресурси за овладяването му, предаде кореспондентът на БГНЕС.
Към момента на мястото на инцидента са съсредоточени седем екипа на "Пожарна безопасност" и защита на населението. В усилията за потушаване на пламъците активно се е включил и служител на местното горско стопанство, който съдейства на огнеборците с експертиза за терена.
С цел по-добра координация на действията е сформиран кризисен щаб, който ръководи операцията. Предвид сложния терен и бързото разпространение на огъня, се очаква в гасенето да се включи и хеликоптер от Военновъздушните сили, който да извърши обливания с вода от въздуха в най-недостъпните участъци.
Въведената пълна забрана за движение по отсечката налага използването на обходен маршрут. Пътуващите от „Петолъчка“ в посока Котел се отклоняват през Сливен, село Ичера и оттам към Котел. От Агенция "Пътна инфраструктура" призовават водачите да шофират с повишено внимание, да спазват указанията на контролните органи и да се информират за актуалната пътна обстановка.
В ХАСКОВО И ПЛОВДИВ СЪЩО ЗАДЕЙСТВАХА BG-ALERT
Хората от Хасково получиха предупредително съобщение от системата BG-ALERT заради екстремно високите температури и нарасналия риск от възникване на пожари. Областният управител д-р Стефка Здравкова активира за първи път националната система за предупреждение и ранно оповестяване.
В съобщението се казва, че следващите дни ще има екстремно високи температури. Посочва се, че рискът от пожари е много голям и се призовават хората да бъдат отговорни. "Не палете огън на открито. Спазвайте стриктно правилата за пожарна безопасност и указанията на властите", завършва съобщението.
Системата ще бъде активна в събота, 26 юли, в часовите интервали от 10:30 до 11:30 ч. и от 17:30 до 18:30 ч.
Подобни съобщения бяха разпратени и днес в Бургас и близките населени места по Черноморието, както и в Пловдив.