Когато има авария в градските райони и доставчикът на ток не успее в срок до 24 часа да възстанови електроснабдяването, дължи едократна компенсация на всяко засегнато домакинство - по 30 лева. Това обясни председателят на Комисията по енергийно и водно регулиране Иван Иванов по повод на продължаващите проблеми в много много селища след зимната буря отпреди дни. Ако прекъсването на тока продължи повече от 36 часа, тогава за всеки 12 часа над 36-те се заплащат 20 лева на клиент - до възстановяването на захранването.
Но не всички, които в последните дни зъзнаха на тъмно и студено в районите, засегнати от зимното бедствие, ще получат утешителни обезщетения. Председателят на КЕВР подчерта, че правилата за компенсации заради дълго прекъсване на тока не важат, ако аварията е причинена от бедствие. Тоест, ако в населеното място има форсмажорни обстоятелства и бедствието е потвърдено със заповед на областния управител, "часовникът се спира" - посочените срокове за отстраняване на повредата не са меродавни.
Така че хората в най-пострадалите селища, които най-дълго останаха без ток в последните дни, няма да бъдат компенсирани и с левче дори, защото са жертви на "форсмажор" - на природни стихии.
Изплащането на обезщетения е уредено в Общите условия на електроразпределителните предприятия. Пак там е посочено, че при авария ЕРП-то трябва в рамките на 2 часа да направи необходимата организация за отстраняване на повредите. За извънградските райони срокът за реакция е до 4 часа.
Задочен спор
Шефът на КЕВР и министърът на енергетиката се разминаха по важна тема - за проверките на готовността на енергийните дружества за есенно-зимния сезон.
"Всяка година се извършва проверка на всичките ЕРП-та, по неизвестни за мен причини тази есен такава проверка, доколкото знам, не е извършена. Считам, че ако беше извършена, може би ситуацията щеше да е по-добра", обяви доц. Иванов.
Според ресорния министър Румен Радев обаче председателят на енергийния регулатор има грешка. Всички проверки за техническа готовност са направени, заявиха от енергийното министерство.
300
Само около 300 трафопоста в районите на поражения от снежните бури още не са оправени, информира на специален брифинг министър Румен Радев, като подчерта, че общо 12 000 съоръжения са били извадени от строя, но вече са ремонтирани. Той посочи, че в Западна България 68 населени места все още са без ток, а доставчикът за Северна България е докладвал, че работи по възстановяване на ел.захранването в 58 населени места.
Не е лесно
"Еврохолд" - собственик на най-голямото електроразпределително предприятие, обяви, че 1700 служители работят денонощно за отстраняване на авариите в Западна България, и призова политиците "да не спекулират в сегашната трудна ситуация".
"В продължение на 72 часа 1700 служители на "Електрохолд" и на други фирми от групата работят за отстраняване на аварии и повреди, възникнали в резултат на обилните снеговалежи и сложната метеорологична обстановка. Те правят всичко по силите си, за да възстановяват електрозахранването след пораженията, възникнали в резултат на обилния снеговалеж и тежките метеорологични условия на територията на цялата страна", посочват от "Еврохолд".
От компанията благодарят на абонатите си за тяхното "разбиране и доверие в изключително сложната обстановка - особено в труднодостъпните и отдалечени села и планински райони." И подчертават, че и на държавния Електроенергиен системен оператор - ЕСО, му е било необходимо допълнително време, за да отстрани тежките повреди по мрежата високо напрежение и да захрани с необходимата електроенергия трите електроразпределителни предприятия в страната.
Има и специален апел към политиците: "Да не спекулират в сегашната ситуация и да не смесват политиката с бизнеса".