Легендата на българския футбол Трифон Иванов бе увековечен с 3D моделиран паметник. Статуята бе монтирана вчера в родния му Велико Търново, а днес вечерта е откриването. Починалият през 2016 г. от инфаркт железен защитник именно днес щеше да навърши 60 г.
Идеята за паметника е стара. В крайна сметка реализацията и процедурните стъпки бяха придвижени през последните 12 месеца. Инициатори са местни хора, като дарители участваха те, фондацията на националите от САЩ '94, скулпторът Николай Нинов и др. На откриването се очаква да присъстват бивши колеги на Иванов. Планира се мястото с бронзовата статуя до стадион "Ивайло" да прерасне в Алея на славата, на която да бъдат увековечени и други местни спортисти.
Фигурата с постамента е висока около три метра. Паметникът е и творческо предизвикателство, тъй като 3D моделирането, макар все по-често използвано по света, все още не е широко разпространено при изработването на скулптури у нас. При него не се ползва глина, ваенето става изцяло във виртуална среда. Принтира се пластмасова фигура, следва стандартната технология с гипс и метал. Освен за по-прецизни елементи, 3D дава възможност за изработването на множество продукти от един модел. Дигиталният скулптор е Ивайло Иванов, останалото е дело на Николай Нинов.
НАИСТИНА ЛЕГЕНДА
Футболният път на Трифон Иванов преминава през "Етър", ЦСКА, испанския "Бетис", швейцарския "Ксамакс", австрийските "Рапид" (Виена), "Аустрия" (Виена) и "Флоридсдорфер". За националния отбор има 76 мача и 6 гола - включително попадението за победата с 1:0 срещу Русия в София на 10 септември 1997 г., класирало България за последен път на световно първенство - на Мондиал 1998.
Заради всеотдайността си на терена Иванов бе обичан от всички българи, независимо от клубните пристрастия и дали са фенове на футбола.