Медия без
политическа реклама

Борис Джонсън отмени Коледа в Лондон и югоизточна Англия

Индия стана втората държава с над 10 млн. заразени, в РЮА откриха нова мутация на вируса

19 Дек. 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

Тази вечер Борис Джонсън обяви най-високата IV-а степен на затягане на мерките срещу корона вируса в Лондон и Югоизточна Англия. Досега във Великобритания не е въвеждана толкова висока степен. 

"Със съжаление трябва да ви кажа, че не можем да празнуваме Коледа, както бе планирано. В Англия тези, които живеят в райони от IV-а степен, не трябва да се смесват с никого извън собственото си домакинство по Коледа. В останалата част на страната правилата, които позволяват да се срещат до три домакинства, вече ще бъдат ограничени само до Коледа, а не до петте дни, както беше посочено по-рано", съобщи Борис Джонсън. Ръстът на разпространие на COVID-19 в югоизтока се покачва упорито, а все повече данни относно новия щам на вируса, който интензивно обикаля графство Кент, сочат, че той е адаптиран да се разпространява по-бързо от досега известните щамове. Около 90 % от наличните в Англия болнични легла в момента са заети - преди очаквания следпразничен пик на заболеваемостта.

 За седмица във Великобританията случаите на новозаразените нараснаха с 41 % в сравнение с предходната седмица. Общият брой на заразените мина 2 милиона. Мутацията на коронавируса, която върлува в момента, може да бъде 70% по-заразен от COVID-19, каза Борис Джонсън. 

 

За първи път от началото на пандемията от коронавирус Швеция задължи гражданите да носят маски в обществения транспорт с цел забавяне на разпространението на COVID-19. Препоръката, отправена от здравните власти в петък, гласи, че предпазните средства за лице трябва да се слагат от шведите в пиковите часове, когато "струпванията не може да бъдат избегнати".

Това е поредният обрат в дълго критикуваната либерална стратегия на страната в борбата със заразата. Министър-председателят Стефан Льовен заяви, че скоро ще бъдат въведени и други рестрикции като например намаляване наполовина на броя хора, които може да се хранят заедно в ресторант, както и въвеждането на вечерен час за продажбата на алкохол. Досега в Швеция можеше на една маса да седят максимум осем души. От Бъдни вечер нататък пък алкохолни напитки ще се продават не по-късно от 20:00 ч.

Обявени бяха и други ограничения за хората, посещаващи търговски центрове и спортни съоръжения. Работещите, чийто труд не изисква посещаване на офис, пък бяха призовани да останат по домовете си. Учениците от гимназиалния етап ще бъдат обучавани дистанционно поне до 24 януари.

Швеция беше силно критикувана по целия свят заради отпуснатите мерки срещу COVID-19. Когато останалата част от Европа започна да въвежда локдауни в началото на годината, скандинавската държава избра друг подход и остави баровете и ресторантите отворени, като не въведе и никакви други значими ограничения. Тази стратегия обаче започна да оказва сериозен натиск върху здравната система в страната и секторът започна да поддава при втората вълна на заразата.

Австрия въведе трети локдаун до 18 януари. Ще се излиза само за работа, за пазаруване на стоки от първа необходимост, до аптека или да се помогне на близък. Планирано е масово тестване на населението на 16 и 17 януари. То е доброволно, но който не желае да се тества, ще остане в карантина до 24 януари. От 18 януари е планирано отново да отворят търговските центрове, ресторантите и магазините. 

По повод масовото тестване във Виена, "Дер Щандард" посочва, че това ще бъде трудно осъществимо. Капацитетът в австрийската столица позволява тестове на максимум 150 000 човека на ден. Това означава, че ще е необходима поне една седмица, за да бъдат тествани всички жители на Виена. Засега няма никакъв писмен документ, който да урежда някакви правила за плановото провеждане на това мероприятие. 

В Гърция започва общонационално тестване на населението за COVID-19, като в акцията се включват части от армията на южната ни съседка. В началото на кампанията гръцкият премиер Кириакос Мицотакис ще се ваксинира срещу коронавируса. Откриват се 130 центъра за вземане на проби в цялата страна.

В помощ на министерството на здравеопазването ще бъдат военните болници, както и всички медицински сили на армията, съобщиха от министерството на отбраната. Всички граждани, които желаят да си направят безплатен тест за коронавирус, могат да се обърнат към военните медицински центрове.

Строгите мерки в Гърция се запазват до началото на януари. След два месеца под карантина резултатите в страната са обнадеждаващи, но все още има активни огнища на заразата. От днес и област Козани е под строга карантина, като е забранено влизането и напускането на района. Това е четвъртата гръцка област, поставена под пълен локдаун в рамките на няколко дни.

Във Великобритания днес ще се проведе извънредно заседание на министрите, за да се обсъдят варианти за обуздаване на растящия брой нови случаи на COVID-19 в страната, след като премиерът Борис Джонсън заяви, че се надява да избегне втори локдаун в Англия. Данните за заразяването в Обединеното кралство отново са много тревожни, след като индексът за разпространение на заразата надхвърли 1. Този индекс показва колко души средно се заразяват от носител на вируса. 38 млн. души вече са в най-високата трета степен на карантина в Англия, предава БНР.

Ръководителите на националното здравеопазване обаче са много разтревожени, защото почти 90 процента от леглата в болниците вече са заети. В същото време учените, които съветват правителството, продължават да анализират разпространението на новия вариант на коронавируса в Югоизточна Англия, довел до кризисна ситуация в тази част на страната.

Междувременно решението да се облекчат ограниченията по Коледа в Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия отново е обект на критики поради загриженост, че ще доведе до увеличение на случаите на заразявания. На този етап обаче правителството няма намерение да се откаже от плановете да облекчи мерките между 23 и 27 декември.

300 реномирани учени излязоха с възвание в специализираното списание "Лансет" Европа да въведе единни мерки срещу коронавируса. Те предлагат да бъде приета единна граница от десетима заразени на ден на милион население и едва тогава да бъдат разхлабени мерките. За България това означава 65 заразени дневно. Такива данни имахме през лятото. 

В РЮА откриха нова разновидност на коронавируса. Наречена е 501.V2, съобщи министърът на здравеопазването. Учените не изключват вероятността втората вълна на пандемията в Южна Африка да се дължи именно на тази мутация. 501.V2 се разпространява по-бързо, а в болниците расте броят на младите пациенти без съпътстващи заболявания, но засега местните здравни власти не смятат, че това е повод за паника.

Индия надхвърли прага от 10 млн. заразени с COVID-19, предадоха информационните агенции. Здравното министерство на втората най-населена държава в света съобщи, че през последното денонощие са регистрирани 27 022 нови случая, с което общият им брой става 10 004 893. Смъртните случаи в страната са се увеличили с 338 и са общо 144 789.

През последните седмици обаче в Индия се наблюдава значително намаляване на броя както на новите заразявания, така и на починалите с коронавирус. От 14 декември страната отчита под 30 000 нови заразявания на ден, а от 12 декември - под 400 смъртни случая на ден. Индия е втората страна в света след САЩ, надхвърлила 10 млн. заразени с коронавирус.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

коронавирус, COVID-19

Още новини по темата