Доналд Тръмп използва правомощията си, за да разпореди мащабни намаления на цените на лекарствата с рецепта в САЩ в опит да ги изравни с тези в други развити страни. Плановете, обявени за първи път в неделя в социалните мрежи, предизвикаха рязък спад в цените на акциите на производителите на лекарства в понеделник. По-късно обаче те се обърнаха на фона на нарастващия скептицизъм, че сътресенията ще бъдат толкова сериозни, колкото беше обещано. Какво знаем за разпоредените мерки и какъв ще е потенциалният им ефект - по тези въпроси полезен материал публикува британското издание "Гардиън".
Какво разпорежда Тръмп
Със заповедта си президентът нарежда на министъра на здравеопазването на САЩ Робърт Кенеди да изпрати целеви цени на фармацевтичната индустрия и в рамките на 30 дни да започне кръг от преговори за намаляване на цените спрямо сегашните им равнища. Понастоящем САЩ плащат най-висока цена за своите лекарства.
Ако преговорите попаднат в задънена улица, Кенеди е инструктиран да приложи модела на ценообразуване „най-облагодетелствана нация“ и да ограничи цените на САЩ до най-ниските цени, плащани от други богати държави. На пресконференция президентът на САЩ заяви, че това ще доведе до намаляване на цените с 59% до 90%.
Представители на здравните власти заявиха, че за разлика от подобен натиск през първия мандат на Тръмп, новата политика ще бъде насочена не само към Medicare - финансираната от правителството на САЩ програма, която обхваща хората на възраст 65 и повече години, но и към Medicaid - за хората с ниски доходи, както и към лечения, покривани от частни здравни застраховки.
Длъжностни лица също така заявиха, че най-вероятно ще бъдат включени лекарства за отслабване, известни като GLP-1, като Wegovy, Ozempic и Zepbound. Тръмп специално коментира "Оземпик", като заяви, че за огромните разлики в цените разбрал от познат бизнесмен, който му се оплакал, че е купил лекарството за 88 долара (67 паунда) в Лондон, но е платил 1300 долара за него в Ню Йорк.
Не сме ли били вече тук?
Опитите на Тръмп през последните месеци на първия му мандат да намали цените на лекарствата бяха отхвърлени от федерален съд. Тогава планът за „най-облагодетелствана нация“ щеше да обвърже възстановяването на разходите за 50 лекарства от Medicare с най-ниските цени, плащани от някои други държави.
Федерален съдия блокира този ход, след като постанови, че администрацията не е дала възможност на обществеността да коментира предложението, т.е. то не е било подложено на обществено обсъждане. Администрацията на Байдън се отказа от предложението под натиска на болниците и фармацевтичните компании, но миналата година Medicare за първи път започна да договаря някои цени по силата на Закона за намаляване на инфлацията.
Как ще работи на практика?
В заповедта няма много подробности и не е ясно какво въздействие ще има тя върху милиони американци с частни здравни застраховки, ако има такова. Федералното правителство има най-голяма власт да влияе върху цените на лекарствата, покривани от Medicare и Medicaid.
Според експерти новата политика ще окаже натиск върху посредниците като Cigna, CVS и UnitedHealth, които договарят цените на лекарствата с фармацевтичните компании в САЩ. Белият дом иска производителите на лекарства да продават повече продукти директно на пациентите.
Основната американска лобистка група, "Фармацевтични разработки и производители в Америка" (PhMRA), заяви, че САЩ са единствената страна в света, която позволява на посредниците, застрахователите и болниците да вземат 50% от всеки долар, похарчен за лекарства, и че сумата, която отива при посредниците, често надвишава цената в Европа. „Предоставянето на тези пари директно на пациентите ще намали разходите им за лекарства и значително ще намали разликата с европейските цени“, заяви организацията.
Фармацевтичната индустрия вероятно ще отвърне с твърд отпор на предложените промени. Американската изследователска група за здравна политика KFF заяви пред Ен Би Си, че „очаква фармацевтичната индустрия да използва всички правни аргументи срещу това предложение“. Въпреки това, "АстраЗенека" и "Ново Нордиск" (производителят на Wegovy и Ozempic), се изказаха диалогично, като заявиха, че са готови на преговори с политиците.
Какъв ще е потенциалният ефект?
Програмите „Медикеър“ и „Медикейд“ заедно представляват две пети от продажбите на лекарства в САЩ. Анализаторите на UBS са изчислили, че европейските производители на лекарства могат да претърпят среден удар от 6% върху печалбите си, ако се въведат цени от типа „най-облагодетелствана нация“ за 50-те най-важни лекарства в САЩ, докато американските компании ще претърпят спад от 10%.
Bristol Myers Squibb и Pfizer ще бъдат най-засегнати сред американските фармацевтични компании, а Eli Lilly - най-малко, докато в Европа AstraZeneca и Novo Nordisk ще поемат основната тежест, а GSK и Sanofi ще пострадат най-малко.
PhRMA предупреди, че планираното намаляване на цените ще „застраши стотиците милиарди [долари], които нашите компании членки планират да инвестират в Америка“. Печалбите от цените на лекарствата в САЩ отдавна помагат за финансирането на разработването на нови методи за лечение, използвани по целия свят.
През последните седмици големите фармацевтични компании обявиха редица големи инвестиции, възлизащи на близо 200 млрд. долара, като се опитаха да предотвратят заплахата от специфични за сектора мита. Тъй като САЩ остават най-големият пазар за повечето международни производители на лекарства, е малко вероятно заповедта на Тръмп да провали тези инвестиционни планове.
Как се определят цените по света
Правителствата определят цените на лекарствата в Обединеното кралство, ЕС и други страни чрез преки преговори с фармацевтичните компании и често плащат по-малко. Производителите на лекарства предлагат диференцирани цени, като тарифите варират в зависимост от държавата на местоназначение и се ползват с по-големи отстъпки за по-бедните страни.
В България има т.нар. позитивен лекарствен списък на лекарствени продукти, заплащани с публични средства. Цената се определя въз основа на референтни стойности и периодично се актуализира. Цените на лекарствата се сравняват с цените на същите или сходни продукти в други страни от Европейския съюз. Тъй като частните болници не са задължени да провеждат обществени поръчки за покупка на лекарства, у нас също има огромни разлики в цените и това периодично става повод за политически спорове и инициативи за промени. Според различни оценки, липсата на търгове за лекарствата на частните болници натоварва бюджета със 100 млн. лв., които могат да бъдат спестени.
В САЩ цената на Wegovy е 1349 долара за един месец, докато в Обединеното кралство началната доза струва 130 лири на месец, а в Германия лекарството струва между 170 и 300 евро на месец. Сенаторът от Демократическата партия Бърни Сандърс, кандидат за президент през 2020 г., нарече САЩ „дойната крава на Ново Нордиск“.
Проучване от 2021 г. установи, че цените на лекарствата в САЩ са „значително по-високи“ от тези в 32 други държави. В сравнение с всички тези държави взети заедно, цените в САЩ са били с 256% по-високи.
Ще има ли мита за фармацевтичната индустрия?
По всичко личи, че не се обсъжда въвеждането на специфично мито за сектора, а продуктите са пощадени от 25-процентните мита, които бяха наложени на други сектори като стоманата, алуминия и автомобилите. Тръмп намекна за облекчение по-рано този месец, като заяви, че администрацията на САЩ ще даде на компаниите „много време“ да преместят дейността си в страната, преди да се изправят пред „тарифна стена“.