Медия без
политическа реклама

Наказани за допинг ще участват на олимпиадата заради отлагането

Санкциите са за определено време, а не за състезания, обясни шефът на атлетическия съюз по интегритет

19 Апр. 2020
ЕПА/БГНЕС
Олимпийските игри в Токио бяха отложени с една година заради пандемията от коронавирус.

Отлагането на олимпийските игри в Токио с една година заради пандемията от COVID-19 ще облагодетелства спортисти, които са наказани за употреба на допинг. Атлетическият съюз по интегритет (AIU) съобщи, че състезатели, които трябваше да пропуснат игрите заради наказания, ще могат да участват през 2021 г. 

Световната антидопингова агенция (WADA) налага 4-годишни санкции, за да може провинилите се да пропуснат цял олимпийски цикъл. Отлагането сега обаче ще доведе до безпрецедентна ситуация. Президентът на AIU Брет Клодиър обясни, че съюзът няма как да спре атлети, чието наказание изтича през 2020, да участват на олимпиадата през 2021, тъй като това може да доведе до съдебни дела.

"Стандартното наказание, според кодекса на WADA, е 4-годишна забрана. Направено е така, тъй като е свързано с олимпийския цикъл. Но в този случай, разбира се, има аномалия, тъй като олимпиадата бе отложена, така че някои спортисти ще се облагодетелстват от това. Това е злополучна ситуация, но е ясна в юридическа рамка. Забраната е наложена за определено време, не за определени събития", коментира Клодиър.

Ситуацията обаче може да доведе до по-тежко наказание за спортисти, които бъдат хванати с допинг след август тази година, тъй като те може да пропуснат не една, а две олимпиади - в Токио през 2021 и в Париж през 2024. Клодиър призна, че пандемията влияе значително и на допинг проверките.

"Ограниченията за движение в много държави водят до тежко нарушаване на тестването по света. Ние правим проверки в 100 държави, но има различни ограничения във всяка страна, които се променят всеки ден или всяка седмица. Все още правим тестове там, където можем, но има значително по-малко проверки", допълни австралиецът.

Според него намаляването на броя на тестовете заради пандемията дава възможност на спортисти да мамят, а агенциите трябва да намерят начин да ги спрат.

"За нас проверката не се определя само от бройката направени тестове. Използваме методи за разследване, за да сме сигурни, че тестваме точните спортисти в точното време. Фокусираме се върху високорискови атлети и искаме да сме сигурни, че те са проверявани. Надяваме се да видим промяна в битката с допинга и повече организации да инвестират в разследване, за да намерят корена на допинга, вместо да използват тестовете за фасада или за бройка", допълни Клодиър.

Още по темата