Медия без
политическа реклама

Годината, в която приключи ерата "Михайлов"

Футболът ни се посрами пред света, а премиерът използва това, за да даде начален тласък за промени в ръководството на БФС

СПОРТАЛ
Борислав Михайлов се опитва да демонстрира непукизъм след пресконференцията, на която обяви, че подава оставка като президент на БФС. Внезапната загуба на влиятелната позиция, която сякаш бе резервирана само за него, обаче няма как да не му се отрази.

Малко хубави неща се случиха във футбола ни през 2019 г., затова може би е добре да се започне с тях. От години наш клуб не бе продавал български футболист в италианския елит. Направи го "ЦСКА-София", като трансферира Кирил Десподов в "Каляри" за 3,5 млн. евро в края на януари. Футболист №1 на България за 2018 г. обаче не се адаптира и влезе само в 4 мача в Серия А, всичките като резерва. Но се рестартира, след като бе пратен под наем в "Щурм" (Грац) при познат герой - треньора му при "червените" Нестор Ел Маестро.

На клубно ниво "Лудогорец" отново беше без конкуренция за титлата и вече има осем. Поредни... И остава в график за изравняване през 2020-а на "брадатия" рекорд на ЦСКА от 9 титли в серия (1954-1962 г.). Разградчани отново измиха очите на клубния ни футбол и за 4-ти път преминаха груповата фаза в Лига Европа (след провал за Шампионската лига), достигайки до 1/16-финалите. Никой друг от останалите ни участници не игра дори в плейофите за групите.

Трябва да се отбележи и успешното представяне на младите футболисти - юношите (до 19 г.) на треньора Ангел Стойков стигнаха елитен квалификационен кръг за европейско първенство, а младежите (до 21 г.) на Александър Димитров показват, че са близко до преместване в мъжкия национален тим, където да създадат реална конкуренция.

Що се отнася до А отбора, то той успя едва през ноември да се зарадва на първата си победа за 2019 г. Всъщност първата от 400 дни насам, през които записа 7 загуби и 5 равенства. И въпреки това ще играе плейоф за място на Евро 2020 - срещу Унгария, а при успех - срещу Исландия или Румъния. Заслугата за това обаче е най-вече на предишния селекционер Петър Хубчев, под чието ръководство националите се представиха добре в Лигата на нациите и осигуриха плейофа.

През 2019-а

 

бе изхабен още един селекционер

 

в опит да се стабилизира държавният тим - Красимир Балъков. Който си остана само с 1 равенство от 6 мача. Напусна, макар дори и след срама срещу Англия (0:6) да нямаше намерение да си ходи. Направи го в знак на съпричастност с Борислав Михайлов. Който пък направи това, което дълги години критиците му напразно призоваваха - да се оттегли и да даде път на промяната. Е, Михайлов не си тръгна с благодарности след сякаш вечния му (14-годишен) престой на поста. Беше призован. Не от кого да е, а лично от Бойко Борисов. Премиерът реши да не стои безучастен - пък и беше предизборен период - след резила срещу Англия, съпроводен от ужасните прояви на расизъм, които вкараха България в световния информационен обмен с възможно най-черните краски и епитети. Михайлов първоначално каза, че никой външен не може да иска подобни оставки в БФС, който е независима структура. Остана на това мнение само 2-3 часа...

Затова и надвисна

 

съмнението за намеса на държавата във футбола ни

 

Но и Борисов, и спортният министър Красен Кралев побързаха да отрекат. Защото при доказване би следвала тежка санкция от ФИФА, включително и изваждане от всички турнири.

Но държавата влезе във футбола, спор няма. Или поне МВР и Специализираната прокуратура, които нахлуха в офисите на БФС. Първоначално заради съмнения за далавери с наряди от страна на Съдийската комисия с цел манипулиране на резултати. До момента по този казус има само оставка на съдийския шеф Йордан Сталев. Реални резултати от показните акции се чакат не само в тази посока, но и от проверката на изразходването на държавните средства по съвместната с БФС Програма за развитие на детско-юношеския футбол. От футболния съюз заявиха, че са невинни като институция, но изп. директор Борислав Попов допусна и да има някой провинил се служител.

Но съмненията за конфликт на интереси не се разсеяха, след като се оказа, че детски отбори са ползвали хотелите на двама от вицепрезидентите на БФС - Атанас Фурнаджиев (в Банско) и Йордан Лечков (в Сливен).

Специално втората база се ползва толкова редовно за всякакви семинари, подготовки, съдийски тестове, лагери и прочие, че чак е очебийно. Лечков обаче обяви, че това е морално. Той също така оспори избирането на Михаил Касабов за и.д. президент на БФС и поиска поста в качеството си на първи вицепрезидент. Резултатът? Отстранен бе от този пост от Изпълкома. А един от членовете на висшия футболен орган - Венцеслав Стефанов, след това изплю камъчето и заяви, че Лечков отдавна не е бил харесван от националите, на които бе отговорник.

Предполага се, че именно в резултат на конфликт с вече бившия първи вицепрезидент

 

Ивелин Попов напусна националния отбор

 

Новият треньор Георги Дерменджиев все пак си остави вратичка, че може да уговори капитана да се върне за плейофите през март. Ако Попов се съгласи, още повече при липсата на Лечков, нещата ще са вече ясни.

Ясно е също, че клубовете (макар да са частни дружества) са стигнали до дередже да се примолват регулярно на премиера. Я за построяване на база (на "Локомотив", Пд), я за смесено дружество (на "ЦСКА-София" за "Българска армия"), я за осветление (на "Арда арена" в Кърджали). А за да не протестират повече феновете на "Ботев" (Пд) и да не се пали чергата оттам, Борисов реши да отпусне пари за дострояването на ст. "Христо Ботев". Нещо, което трябваше да направи собственикът на клуба Георги Самуилов, но не би. И въпреки уверението, че концесията ще бъде развалена и стадионът ще бъде върнат на общината, пак стои чуденката защо, аджеба, държавата трябва да налива 30 млн. лв. в общински имот.

А свикнали на държавно рамо и водени от собственика на "Лудогорец" Кирил Домусчиев, футболните шефове решиха да си поискат и пари за въвеждане на системата за видеоповторение VAR, вероятно още от сезон 2020/21. Борисов засега отклони мераците за свежи 50 млн. лв. от бюджета, което на фона на непрестанните претенции към реферите у нас предвещава едно побългаряване на VAR в неизвестна посока.

Още по темата