Футболното ни първенство е на опашката на световния Топ 50

Сред най-добрите 400 клуба в света има само два български

БГНЕС
Дербитата между "Лудогорец" и "ЦСКА-София" противопоставят единствените два български отбора в Топ 400 на Международната федерация по футболна история и статистика.

Рейтингът на българското футболно първенство бавно, но упорито, се срива. Поне това личи от годишната класация за най-силните клубни шампионати в света, изготвена от Международната федерация по футболна история и статистика (IFFHS). Тя се прави от 1991 г. и е на базата на всички резултати на ниво елитна дивизия и купа на страната в периода 1 януари - 31 декември 2021 г. Взимат се предвид и международните мачове - под егидата на континенталните конфедерации, както и клубното световно първенство на ФИФА.

Така IFFHS класира българското първенство на 47-о място в света с 365,5 т. Това е отстъпление с две места спрямо миналогодишната ни позиция. За съпоставка - пред нас са шампионатите на Парагвай, Колумбия, Египет, Еквадор, Алжир, Мароко, Южна Африка, Кипър, Молдова, Ангола, Тунис, Иран, Боливия, Нигерия и Коста Рика.

На първо място в тази класация е първенството на Бразилия (1406 т.), което в предишното издание е било на трета позиция. Вторият - Англия, запазва мястото си (1204 т.), а миналогодишният водач Италия е трети с 1060,5 т. В десетката има 7 европейски лиги (останалите, освен английската и италианската, са тези на Испания, Франция, Португалия, Нидерландия и Германия). Другите три шампионата в Топ 10 са южноамерикански, като на 9-о и 10-о място са съответно аржентинският и парагвайският.

Само в Европа българската Първа лига е на 28-о място, което също не е особен повод за радост. Но като цяло (и за общата класация) влияние са оказали и слабите резултати на българските отбори в европейските клубни турнири. А те са показателни - без представител в групите на Шампионската лига, "Лудогорец" не успя да прескочи груповата фаза на втория по сила турнир (Лига Европа), а в третата по сила надпревара (новоучредената Лига на конференцията) се класира само "ЦСКА-София", който също остана последен, без победа.

ПРИ КЛУБОВЕТЕ - ОЩЕ ПО-СЛАБО

Логично, картината не е по-розова и в класацията на IFFHS за клубовете. Там са включени 400 отбора от цял свят на база резултатите им. Българското присъствие се свежда само до шампиона "Лудогорец" и носителя на купата "ЦСКА-София", които са там заради споменатото участие в груповите фази на два от евротурнирите. Разградският клуб е №113 със 130 т., което си е голям прогрес, тъй като за предходната година (2020 г.) е бил №302. "ЦСКА-София" пък сега е №179 с 96 т., но това е значително отстъпление от предишното място (№70).

Иначе за пръв път в историята на тази класация води бразилски клуб - "Палмейрас" (322 т.), следван от сънародниците от "Атлетико Минейро" (313 т.). Най-предно класираният европейски отбор е "Манчестър Сити", който с 300 т. е на трето място. За отбелязване е, че в Топ 5 има още един английски тим - победителят в Шампионската лига "Челси" с 289 т., колкото има и бразилският "Фламенго".