Медия без
политическа реклама

Евро 2020: Парите преди всичко

Само за участие 24-те отбора финалисти ще получат по 10 млн. евро, а шампионът може да си тръгне с 32 млн.

ЕПА/БГНЕС
На 11 юли стадион "Уембли" ще приеме финала, в който ще се определи не само най-добрият отбор на континента, но и печелещият най-голям пай от наградния фонд.

Евро 2020 бе отложено с една година заради COVID пандемията и феновете на континента, а и по света, с нетърпение очакват порцията от 51 мача, които ще им сервират 24-те отбора. Шампионът ще бъде определен между 11 юни и 11 юли и един от главните въпроси е дали някоя от 10-те страни, ликувала с титла, ще стъпи отново на върха, или е време да имаме нов триумфатор. 

Същевременно, както винаги става в настоящите комерсиални времена, нещата опират и до пари. Много пари.

Независимо че УЕФА претърпя финансови загуби в практически блокираната заради пандемията минала година, това с нищо не накърни наградния фонд за отборите участници в най-големия футболен форум на континента. Европейската централа потвърди, че няма да прави никакви редукции на призовите пари в турнира и, както бе планирано още преди няколко години, те ще бъдат увеличени с 20% спрямо тези от предишния шампионат през 2016 г.

На Евро 2016 г. участниците си разделиха 300 млн. евро, тази година сумата е завишена дори с повече от обещаните 20% - до 371 млн. евро (23.7%). Всъщност наградният фонд на европейските първенства нараства непрекъснато в последните 20 сезона, и то все с по 20 и повече процента. Споменатите 300 млн. евро за шампионата през 2016 г. например бяха с 28.3% повече, в сравнение с онези 215 млн. евро, раздадени от УЕФА на участниците на Евро 2012.

Така че

 

сегашният награден фонд е най-големият в историята

 

на европейските първенства, но пък УЕФА, въпреки финансовите загуби покрай пандемията от коронавирус, може да си го позволи. Наскоро централата в Нион отчете нетна загуба от 820 млн. евро за миналия сезон (фискалната година приключи в края на юни 2020 г.) спрямо предходния, през който тя събра общо 3.86 млрд. евро приходи. Континенталната асоциация отдаде това на резонни причини - малкият брой мачове, отстъпките, които са били направени на телевизиите и търговските партньори, както и празните трибуни по стадионите, довели до малки приходи от билети.

Сметката сочи, че приходите от ТВ права за клубните турнири и европейските квалификации през миналия сезон са били 2.59 млрд. евро, а от спонсорски договори - 417.8 млн. И въпреки това от Нион заявиха, че общата сума от 3 млрд. евро е "невероятно постижение" на фона на пандемията.

Специално за Евро 2020 УЕФА по принцип бе заложила общи приходи от 1 млрд. евро за цикъла 2017-2020 г., като огромната част бе от продажбата на ТВ права за квалификациите и финалния турнир. Само за финалите това лято са сключени договори с телевизии в 48 европейски държави и 43 страни и региони (напр. Централна и Южна Америка, Субсахарска Африка и Тихоокеанския регион) в останалия свят.

Поради пандемията се наложи известно редуциране на сумите по тези договори, но въпреки това бюджетът за наградния фонд на 24-те участника си остана, както бе обявен - 371 млн. евро.

Като начало

 

всеки от 24 отбора ще получи премия от 10 млн. евро

 

за самото си присъствие на европейското (през 2016 г. тази сума бе 8 млн. евро). И оттам нататък приходите само нарастват. В груповата фаза за всяка победа в някой от трите мача се полагат по 1 млн. евро (без промяна), а равенството носи 750 000 (500 000 през 2016-а). 

При класиране за директните елиминации сумите стават още по-големи. Всеки от 16-те отбора, прескочили груповата фаза (първите три в класирането на всяка група), ще заслужи 1.5 млн. евро. За 1/4-финалистите сумата се увеличава с още 2.5 млн. евро на всеки от осемте тима. За тези две фази премиите са същите, както на Евро 2016, но за следващите са отново увеличени. 

За полуфинал се полагат нови 5 млн. евро (4 млн. преди), а финалистите вече се изстрелват в зоната на космическите хонорари - вицешампионът ще получи 7 млн. евро (5 млн. през 2016-а), а шампионът - 10 млн. евро (8 млн. за отбора на Португалия, който спечели титлата на последното първенство).

Така, ако хипотетично някой отбор стане №1 в Европа само с победи, той ще заслужи максималния пай от премиалния фонд, равняващ се на 32 млн. евро. Никак не е зле...

Освен това по договор УЕФА ще изплаща и допълнителни премии на участниците, парите за които трябва да дойдат от продажба на билети. Но в условията на рестрикции и ограничения за броя зрители по стадионите това перо ще се окаже на практика пренебрежимо малко спрямо наградния фонд.

Обаче всички

 

тези пари не отиват директно за отборите,

 

а ще бъдат превеждани на техните национални футболни федерации, които пък са подписали съответните договори със своите играчи, треньори и технически екип за премии при постигане на определени цели на първенството - например английската футболна асоциация ще изплати по 1 млн. евро на всеки футболист от националния тим при спечелване на европейската титла.

По принцип това разпределение става единствено на добра воля на самите федерации, тъй като те не са задължени от УЕФА да дават на националните си отбори какъвто и да е процент от полагащите се за участие на европейското първенство премии. Но те го правят, за да стимулират своите футболисти. Защото винаги става въпрос за пари...

Ключови думи:

Евро 2020, футбол, УЕФА

Още по темата