Сенатът на САЩ одобри проекта на президента Доналд Тръмп за съкращения в размер на над $9 млрд. от бюджета за американската помощ за други държави и за обществените електронни медии в страната, съобщиха световните агенции. Одобрението мина с минимално мнозинство от 51:48 гласа, след като сенаторките републиканки Сюзън Колинс (Мейн) и Лиса Мърковски (Аляска) се присъединиха към демократите, гласувайки "против" законопроекта.
Според тях предложението не предоставя достатъчно яснота относно засегнатите програми, предаде "Вашингтон Поуст". Демократката Тина Смит (Минесота) пък отсъстваше поради заболяване.
Около $8 млрд. ще е орязването на средствата за програми за международна помощ - включително финансиране за бежански инициативи, демократични институции и дейности на ООН. Близо $1,1 млрд. пък се отнемат от бюджета на Корпорацията за обществено излъчване.
След продължителни преговори, с цел да се осигури подкрепата на умерени републиканци, бяха запазени $400 млн. за PEPFAR - американската глобална програма за борба с ХИВ/СПИН. Освен това беше защитено и финансирането за радиостанции, обслужващи коренното население на САЩ.
Законопроектът вече е изпратен за разглеждане в Камарата на представителите, която трябва да го гласува до петък, 18 юли. Ако дотогава не бъде приет, отпуснатите средства ще останат в сила.
ПРИЯТЕЛСКИ ОГЪН
Същевременно президентът на САЩ Доналд Тръмп отправи остри думи към съпартийците си републиканци, които разкритикуваха работата на правителството му във връзка със случая с покойния сексуален престъпник Джефри Епстийн. Държавният глава се нахвърли срещу съюзниците си, които според него са се хванали на "измама", прокарвана от демократите, които "за разлика от републиканците... се държат като залепени с лепило", предаде БТА.
Епстийн, финансист, съден за сексуални престъпления, се самоуби в затвора през 2019 г., докато чакаше дело по обвинение в трафик на непълнолетни момичета. Делото бе прекратено след смъртта му.
Миналата седмица американското правителство се отказа от обещанието си да публикува документи, за които се предполагаше, че съдържат важни разкрития за Епстийн и предполагаемата му клиентела. Този ход разгневи някои от най-верните последователи на Тръмп.
"Всичко това е една голяма измама", заяви в сряда президентът републиканец пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом. "Извършена е от демократите и някои глупави републиканци, а глупавите републиканци попадат в мрежата и така се опитват да свършат работата на демократите", добави той.
Тръмп коментира своите съпартийци, изразили загриженост по случая, и в социалната мрежа "Трут Соушъл". "Нека тези слабаци да продължат и да вършат работата на демократите, без дори и да си помислят да говорят за нашия невероятен и безпрецедентен успех, защото аз не искам повече тяхната подкрепа", написа Тръмп.
Миналата седмица министерството на правосъдието заяви, че е стигнало до заключението, че няма "уличаващ списък с клиенти", нито доказателства, че Епстийн е изнудвал известни хора. В началото на юни милиардерът и доскорошен министър по оптимизация на правителствените разходи Илон Мъск първо публикува, а после изтри от своята социална мрежа "Екс" съобщение, че самият Тръмп фигурира в досиетата "Епстийн" за висши политици и известни хора клиенти на обвинения в педофилия и сексуална експлоатация американски финансист.
Проверката на правосъдното ведомство също така е потвърдила предишните заключения на ФБР, че Епстийн се е самоубил в килията си, докато е очаквал съдебен процес, и че смъртта му не е вследствие на убийство. Тези констатации противоречат на предположенията, изразени преди встъпването в длъжност на Тръмп за втори президентски мандат от републиканци като Дан Бонгино и Кеш Пател, че властите крият ключова информация по случая "Епстийн". През последните седмици тези слухове набраха сила. Влиятелни консерватори и медийни фигури продължиха да популяризират идеята за покрита шокираща информация.
Някои републиканци конгресмени, сред които и председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън, призоваха министерството на правосъдието да публикува повече документи за Епстийн. Републиканците обаче блокираха усилията на конгресмените демократи да прокарат мерки, с които да принудят ведомството да публикува тези материали.
Тръмп, който е познавал Епстийн през 90-те и началото на 2000-те години, в сряда отново защити работата на Бонди по случая и заяви, че тя може да публикува всички достоверни документи по темата. "Тя може да публикува всичко, което е достоверно", каза Тръмп пред репортери. "Предпочитам да говоря за успехите ни в икономиката", добави той.