Медия без
политическа реклама

Путин обеща модерна армия до 2021 г.

Руски наемници действат поне в 10 страни, установи журналистическо разследване

22 Ноем. 2018
ЕПА/БГНЕС
Руският президент Владимир Путин лично наблюдаваше военното учение "Восток" този септември, което се смята за най-мащабното от 1981 г.

Мащабното модернизиране на руските въоръжени сили ще осигури запазване на стратегическия паритет и ще защити Русия от външни заплахи, заяви президентът Владимир Путин, цитиран от руските медии. "До 2021 г. делът на модерните оръжия и техника в армията и флота трябва да достигне най-малко 70%", каза Путин пред участниците в съвещание по военни въпроси в Сочи. Според него това мащабно превъоръжаване ще даде възможност да бъдат решени всички задачи, поставени на войските. За създаване и серийно производство на въоръжения и военна техника през т.г. бяха отпуснати общо почти 1.5 трилиона рубли (20 млрд. евро). Специално внимание се отделя на разработването на перспективни системи, които ще определят бъдещето на руските въоръжени сили за години напред, отбеляза президентът, цитиран от ТАСС. На 26 октомври Путин нареди да бъде повишено нивото на бойната и оперативната подготовка на руските въоръжени сили. Върховният главнокомандващ прикани армейското ръководство "да се съобразява изцяло с опита от военните операции в Сирия". Миналия ноември той заяви, че Русия ще увеличи производството на военна продукция. Путин изтъкна, че за целта трябва да се готвят всички големи частни и държавни предприятия.

Олигархът Евгений Пригожин, известен като приближен на руския президент Владимир Путин, изпраща наемници и политически консултанти в 10 африкански страни, сочи разследване на "Блумбърг". Пригожин се смята за създател на частната руска военна компания "Вагнер", участваща в бойни действия в Сирия, Източна Украйна и Африка, както и на петербургската "ферма за тролове". Медията уточнява, че той предлага услуги по обезпечаване на сигурността, подготовката на оръжие и организиране на предизборни кампании в африканските страни Либия, Конго, Судан, Мадагаскар, Ангола, Гвинея, Гвинея-Бисау, Мозамбик, Зимбабве и Централната африканска република (ЦАР), където наскоро бяха убити трима руски журналисти, които разследваха дейността на "Вагнер" там.

 

ВЪЗМЕЗДИЕ

Наемници от руски частни военни компании и ветерани от руската армия подадоха иск в Международния наказателен съд в Хага срещу организаторите на частните армии и лицата, които ги подпомагат, предаде радио "Свободна Европа", цитирайки председателя на комитета на Общоруското офицерско събрание Евгений Шабаев. Искът, подаден към Фату Бенсуда, главен прокурор на Международния наказателен съд, е подкрепен от 357 делегати от 52 руски региона. В документа се посочва, че загиналите наемници при бойни действия на частните армии са стотици. По-рано беше съобщено, че организациите на ветераните смятат да поискат от съда в Хага да разследва използването на руски наемници в бойните действия в Украйна, Сирия и Африка.

 

Ключови думи:

Владимир Путин, армия

Още по темата