Медия без
политическа реклама

Европейският съвет отстрелва всеки показал се кандидат за висок пост

Неочаквано бе издигната кандидатурата на германската военна министърка Урсула фон дер Лайен

03 Юли 2019
Фейсбук профил на Бойко Борисов
Бойко Борисов участва в среща на ЕНП в ограничен състав преди заседанието на Европейския съвет. От ляво на дясно на снимката: Доналд Туск, премиерът на Латвия Кришиянис Каринс, Ангела Меркел, премиерът на Ирландия Лео Варадкар, Жан-Клод Юнкер, румънският президент Клаус Йоханис. Хърватският премиер Андрей Пленкович е в гръб. Борисов го е предложил за шеф на Еврокомисията.

Европейският съвет се събра във вторник за трети пореден ден в Брюксел, след като задраска всички компромиси, които бе постигнал дотогава в търсенето на подходящи имена за висшите постове в ЕС. На влизане в заседателната зала премиерът Бойко Борисов обрисува картината: "Вече достатъчно ни се подиграват, да се надяваме, че днес ще има някакво решение. Дотук всички сме чули за кое (име) няма начин (да получи обща подкрепа). До този момент знаем срещу кои сме против, а това е срещу всички."

От политическите среди изтече информация, че френският президент Еманюел Макрон е предложил сделка на германската канцлерка Ангела Меркел - шеф на Еврокомисията да стане германската министърка на отбраната Урсула фон дер Лайен, а французойката Кристин Лагард, която е управляващ директор на МВФ, да оглави Европейската централна банка. Вишеградската четворка (Полша, Унгария, Чехия и Словакия), която досега бе най-несговорчива, проявила интерес към тази формула. След това председателят на Европейския съвет Доналд Туск предложил официално за обсъждане Урсула фон дер Лайен. При тази конфигурация изплува и името на Сергей Станишев (лидер на ПЕС) като евентуален председател на Европарламента.  Според медийни спекулации от коридорите на Съвета той можел да раздели мандата начело на ЕП с десния кандидат Манфред Вебер.

Липсата на обединителна формула след отхвърлянето на системата на водещите кандидати създаде какофония от предложения, в която се включи и Борисов: "Аз предложих (премиера на Хърватия Андрей) Пленкович за председател на Европейската комисия. Викам, айде, ето още варианти. Много от колегите бяха против Кристалина и затова, че тя е напуснала навремето поста (зам.-председател на ЕК след неуспешното си кандидатстване за генерален секретар на ООН). Иначе безспорно по-подходящ кандидат за (председател на) комисията от нея няма - с опит, знания, умения и възможности."

Журналист от хърватска медия веднага го запита: "Ако Георгиева не може да стане председател на ЕК, може ли Пленкович да стане?"

- Може, важи, отвърна Борисов.

Кореспондент на Би Би Си също продължи да се интересува защо Кристалина Георгиева отпада.

- От няколко държави има подкрепа, има и моята. Би било изключително престижно за България да заеме този пост, но поне сутринта няколко от колегите изразиха обратното мнение, каза Борисов, който предния ден призна, че е бил против нейната кандидатура за поста върховен представител на ЕС по външната политика, защото така Мария Габриел щяла да отпадне като комисар.

Заседанието на Европейския съвет започна след 5-часово отлагане, за да могат ръководителите на държавите да сближат позициите си на двустранни и вътрешнопартийни срещи. Борисов използва това време за консултации с колегите си от Италия Джузепе Конте, от Полша Матеуш Моравецки и от Унгария Виктор Орбан. И тримата се обявиха против "плана от Осака" на най-влиятелните държави в ЕС да подкрепят за председател на Еврокомисията холандеца Франс Тимерманс. Те бяха също агитатори в полза на Кристалина Георгиева.

 

ОБЪРНАТ ГРЪБ

Европейският парламент откри в Страсбург своята първа сесия в новия си състав, без да знае кой ще бъде негов председател. Когато в залата прозвуча Химнът на Европа (Одата на радостта) и всички се изправиха, 29 депутати от Партията на Брекзита на британеца Найджъл Фарадж заедно с няколко полски консерватори се обърнаха с гръб към трибуната в знак на неуважение към обединена Европа. Бойко Борисов ги посъветва да отидат депутати в Съветския съюз, в Китай или Индия, щом не харесват Европа.

Още по темата