Медия без
политическа реклама

Прокуратурата е на страната на еколозите по делото "Пирин"

Върховният съд трябва да реши окончателно казуса до края на годината

16 Ноем. 2018РАДА НИКОЛОВА
Илияна Кирилова
Докладчик по делото е Тодор Тодоров (вдясно). Останалите в състава са Румяна Папазова, Наталия Марчева, Георги Георгиев и Милка Панчева (вляво), която наскоро беше предложена от председателя на съда Георги Чолаков за негов заместник.

До края на годината петчленният състав на Върховния административен съд трябва да се произнесе окончателно по делото "Пирин". На първа инстанция спечелиха еколозите. Тричленен състав на съда отмени решението на кабинета да промени плана за управление на Пирин и да отвори нови територии за застрояване, като прие, че се нарушават законите за защитените територии, за биологичното разнообразие и за околната среда. Кабинетът и екоминистерството обаче обжалваха. Прокурорът по делото подкрепи решението на първата инстанция и подчерта, че Законът за защитените територии не позволява изграждането на нови спортни съоръжения.

И в четвъртък в съда представителите на Министерския съвет и екоминистерството обявиха, че изменението на устройствения план за Пирин не се нуждаело от екооценка, защото не ставало дума за конкретно инвестиционно предложение, а за възможност за евентуално строителство. Законът пък изрично посочвал кои планове подлежат на екооценка и изменението от декември 2017 г. не било сред тях.

"Съдебната практика показва, че в национален парк е допустимо строителство, иначе няма как да се обясни, че има ски зона с център град Банско. Законът за защитените територии не е отменян от 2000 г., а ски зоната е направена след това", обясни след заседанието Мирослав Калугеров от екоминистерството, цитиран от "Дневник".

Еколозите, които водят делото, са категорични, че екооценката е задължителна. Те настояха петчленният състав да спре делото, за да иска от съда на ЕС да тълкува дали според нормите на европейското право планът за Пирин подлежи на екооценка. Магистратите обаче приеха, че и те могат да се произнесат за това.

От коалицията "За да остане природа в България" припомнят, че решението на Министерския съвет позволява увеличение на ски пистите и съоръжения на площ 5 пъти по-голяма от досега допуснатата и открива възможност за строителство най-малко на водохващания (за нуждите от изкуствен сняг) върху половината територия на Национален парк "Пирин".