Медия без
политическа реклама

Отваря се финансиране за старт в бизнеса и младежи на работа

60 млн. лв. са насочени специално към начинаещи предприемачи в Северна България

16 Май 2025
Pexels

Две нови схеми бяха отворени тези дни по ОП "Развитие на човешките ресурси" с общ бюджет 106 млн. лв. И двете са насочени към тежки дефицити на пазара на труда.

По операция „Насърчаване на предприемачеството в Северна България“, която е с бюджет 60 млн. лв., бъдещи предприемачи от региона ще бъдат подкрепени с до 50 000 лв., както и чрез консултации и обучения за стартиране на собствен бизнес и  при разработване на бизнес идеята и бизнес-плана. „Очакванията ни са най-малко 1000 нови предприемачи да бъдат подкрепени с безвъзмездни средства. Това означава повече икономика за страната ни и в най-бедния регион“, отбеляза на трудова борса вчера социалният министър Борислав Гуцанов.

Най-малко 10 000 младежи, които учат или имат първа работа, ще имат възможност да придобият трудов опит по втората схема – „Младежки практики“, която е с бюджет от 46 млн. лв. „В случай че работодателите харесат работата на младежа и му предложат сключване на безсрочен трудов договор за заемане на длъжност в предприятието, те ще бъдат стимулирани допълнително“, обясни социалният министър.

И двете схеми са финансирани по Програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от ЕС.

 

"Насърчаване на предприемачеството в Северна България"

Дейностите ще бъдат реализирани в два компонента, обясняват от областния информационен център на Видин. По Компонент 1 конкретен бенефициент ще бъде Агенцията по заетостта, която ще определи центрове за подкрепа на предприемачеството на ниво статистически райони. Те ще бъдат мястото, в което бъдещите предприемачи ще открият подкрепа при разработването на бизнес идеята си, оформянето на бизнес план и създаването на ново предприятие. В центровете ще се предоставя и последваща подкрепа, в т.ч. консултации за новосформираните предприятия, които са получили финансиране по Компонент 2.

В рамките на Компонент 2 ще се предоставя финансова подкрепа за предприятия, които са стартирали самостоятелна стопанска дейност в рамките на Компонент 1. Допустимата финансова подкрепа по Компонент 2 е между 20 хил. лв. и 50 хил. лв. Очаква се над 2000 участници да се включат в дейностите по Компонент 1, а по Компонент 2 да бъда разкрити 1000 предприятия, а 800 участници да имат работа, включително като самостоятелно заети лица.

Крайният срок за кандидатстване е 17 юни. Пълните условия за участие в схемата са публикувани в сайта на ИСУН.

 

"Младежки практики"

Програма „Развитие на човешките ресурси“ ще подкрепи 6-месечни практики за младежи, които искат да натрупат практически умения, но не притежават предходен трудов опит. Очаква се в практики да бъдат включени 9208 младежи от слабо развити региони и 792 от региони в преход, или общо 10 000 души. Крайният срок за кандидатстване е 6 юни, а всички условия са публикувани в системата ИСУН.

Ще се финансират три вида дейности - първо ще се идентифицират младежите и работодателите, които предлагат практики на работното място, а след това младежите ще бъдат включени в практика при работодател с определен ментор. За целта работодателят сключва срочни трудови договори с младежите, като едно лице от целевата група може да бъде включено в практики за различни периоди при различни работодатели за максимална кумулативна продължителност от 6 м. в рамките на настоящата процедура. Ако работодателят сключи безсрочен трудов договор с практикуващ младеж за заемане на длъжност, съответстваща на придобитата от практиката, по схемата ще му бъдат възстановени разходите за дължимите вноски за негова сметка за срок от 6 месеца от началото на безсрочния договор.

Последвайте ни и в google news бутон