Медия без
политическа реклама

Миризмата в новата кола може да е канцерогенна

05 Юни 2023АЛЕКС МИЛЕВ
Купето на чисто новата кола излъчва вредни за човешкия организъм вещества и трябва да се проветрява често

"Виж, даже мирише на ново". Понякога може да чуем и такава хвалба от собственик на наскоро закупена нова кола. И наистина - трудно може да бъде объркана тази миризма, показваща, че автомобилът е съвсем нов. 

Има и шофьори, които трудно понасят натрапчивия мирис, често проветряват купето и използват освежители за въздуха. Явно чувствителното им обоняние разпознава химикалите, излъчвани от вътрешните панели, стелките и материалите на седалките. 

Тези хора не грешат. Някои от тези изпарения са канцерогенни и могат да причинят сериозни белодробни увреждания. Ново проучване на Калифорнийския университет в Ривърсайд хвърля светлина върху този проблем.

 

Кои вещества са опасни?

Резултатите от месеци изследвания на екипа от UC Riverside бяха публикувани в Science Direct. Експертите стигат до извода, че материалите за тапицерия на седалките, пластмасовите панели на тунела между предните седалки, както и други елементи в салона (вътрешната част на вратите, например) отделят вредни вещества, които се концентрират в тясното пространство на кабината.

Най-често това са бензен и формалдехид, които присъстват под формата на изпарения или фин прашец. Те миришат "на ново", но може да са много опасни за онези, които прекарват много време в новата кола.

Формалдехидът, например, отдавна е класифициран като "опасен" материал - част от група вещества, вредни за човешкото здраве. Под формата на изпарения той е вреден предимно за лигавиците и кожата. Причинява дразнене, сърбеж, обриви, главоболие, трудно заспиване, загуба на бдителност, слабост, възпаление на очите и кожни алергични реакции. Не на последно място - посочен е от Световната здравна организация като канцероген.

А пък бензолът може да бъде опасен за репродуктивните функции на човека.

В рисковата група, която може да пострада, попадат най-вече хората, които прекарват продължително време в колите си по време на ежедневните пътувания до и от работа.

Важен фактор, влияещ върху изпарението на вредни вещества, е температурата на въздуха и на материалите за вътрешна декорация. При затопляне до 30оС количеството отделяни пари се увеличава с 20%, а при продължителен престой на колата на слънце, купето ѝ се нагрява до 50оС, като количеството отделени формалдехид и бензол се увеличава със 70%.

Съществена роля имат и довършителните материали в колата. Евтините пластмаси отделят повече вредни вещества от качествените и скъпи.

 

Как да се предпазим от вредните изпарения?

За да се предпази човек от вредното въздействие на химикалите в новия автомобил, е необходимо да проветрява интериора възможно най-често, особено при слънчево и топло време. Не трябва да се подкарва веднага нова кола, която е била дълго време оставена на слънце. Трябва първо да се отворят всички врати, да се включи климатичната система и да се изчака вятърът и вентилаторът да освежат въздуха.

По време на пътуването също е добре да се отварят прозорците на всеки 20 минути, за да може да се пречисти въздухът в купето. През зимата скоростта на изпаряване на химикалите се намалява, така че честотата на вентилиране може да бъде намалена.

Въглеродният филтър е от голямо значение за очистване на купето от формалдехид и бензол. Вътре в него има активен въглен, който абсорбира вредните газове и вещества и не позволява реенето им из купето. При инсталиране на такъв филтър в колата количеството вредни миризми, влизащи отвън, веднага намалява. За да се филтрира въздухът в купето, може също така да се включи климатикът на рециркулация, така че въздухът отвътре да се изпомпва в атмосферата.

Ключови думи:

автомобили