Медия без
политическа реклама

Честите шофьорски грешки при задръствания

Постоянното натискане на съединителя и отварянето на прозореца са сред най-нежеланите практики

03 Май 2023
Задръстванията са изпитания за търпението на шофьорите, но и са предизвикателство за двигателя на автомобила.
Задръстванията са изпитания за търпението на шофьорите, но и са предизвикателство за двигателя на автомобила.

Началото на летния сезон е свързано с появата на големи задръствания по основните артерии на големите градове. Понякога излизането от града отнема много време, в което автомобилът се движи бавно (или изобщо не се движи), което го подлага на сериозни натоварвания. Как да се приспособим към движение в подобни условия?

 

Не ускорявайте и не спирайте рязко

Редуването на работата на двигателя на празен ход с чести потегляния води до прегряване на силовия агрегат и повишено износване на съединителя. Същевременно маслената помпа работи при ниско натоварване, поради което при по-старите двигатели са възможни локални изгаряния на масло с образуване на сажди по вътрешните повърхности в мотора.

Затова не трябва да се ускорява и спира твърде често. По-добре е да се движите плавно, като се стремите да поддържате общия поток на трафика.

 

Щадете скоростната кутия

Когато се спира с автомобил с ръчна скоростна кутия, винаги е най-добре да се превключи на неутрална предавка. В този случай се намалява натоварването на освобождаващата вилка и на опорния лагер на съединителя. Ако държите съединителя непрекъснато натиснат, това води до неговото увреждане, тъй като дисковете се търкат, нагряват и износват.

При роботизирани скорости трябва да се преминава на позиция "N", в противен случай и там съединителят се натоварва. На коли си CVT (вариатор) и хидромеханичен автомат може да се натиска често педалът на спирачката, докато селекторът е в позиция "D". При тези скоростни кутии честото превключване вреди.

 

Прегряване на двигателя

Ако охладителната система на автомобила не може да се справи с прегряването на двигателя в задръстване, тогава може да му се "помогне" с радиатора на парното - като се включи на максимален въздушен поток. Това обаче не може да се използва постоянно. Първо - седенето в кабината с постоянно влизащ поток горещ въздух е неприятно, и второ - работещият двигател не трябва да прегрява.

Не забравяйте, че всяко прегряване показва неизправност. За да се стигне до такова положение може би вентилаторът се е повредил, термостатът е отказал или клапанът в разширителния резервоар е банално притиснат, което намалява налягането в охладителната система. Преди летния сезон няма да е излишно да се отбиете в сервиза, за да бъде проверена охладителната система.

Ако колата е оборудвана с климатик, това е определено предимство за пътуване по натоварени пътища. В задръстване по-добре затворете прозорците и включете климатика на охлаждане, за да се предотврати навлизането на замърсен въздух от пътя. И така стигаме до следващия съвет:

 

Затворете прозорците

Специалисти от университета Съри, Англия проведоха изследване за вредното въздействие на дългото пътуване върху човешкото тяло. Оказва се, че при задръстване нивото на вредните вещества в купето се повишава с 40%.

Отработените газове съдържат около 200 компонента на химикали и елементи, които влизат в сложни химични взаимодействия. Това са въглеродният окис, въглеродните и азотните оксиди, които се получават при непълното изгаряне на горивото. Въглеродните оксиди попадат кръвта и нарушават способността ѝ да доставя кислород. Въглеродният окис води до временна загуба на внимание и до кислороден глад. Особено опасно е да стоите в задръстване със задимяващи камиони.

Азотните оксиди са дори по-вредни от въглеродния окис. При контакт с с лигавиците на очите, носа и бронхите се образуват азотна и азотиста киселина. Човек чувства болка и парене в очите и в белите дробове при дишане. Дългосрочното излагане на азотни оксиди може да провокира хроничен бронхит, възпаление на стомашно-чревната лигавица, сърдечни заболявания и в резултат на това нервни разстройства и депресия.

Въглеводородите са много токсични и имат канцерогенен ефект, което води до появата на злокачествени образувания. Един от най-опасните е ароматният въглеводород бензапирен. Работенето на двигателя на празен ход води до появата на сажди във въздуха под формата на частици твърд въглерод. Саждите абсорбират бензапирена, който в този случай има по-вреден ефект върху човешкото тяло.

 

Кое задръстване е най-опасно?

Онова, което се образува при топло, тихо и слънчево време. Въглеводородите, под действието на ултравиолетовото лъчение, реагират с азотни оксиди и се образуват нови токсични фотоокислителни продукти, които провокират белодробни и бронхиални заболявания.

Ето защо преди летния сезон е добре в автомобила и да се монтира въглероден филтър за купето. Съдържа голямо количество активен въглен, който е в състояние да пречисти въздуха не само от сажди, но и от вредни газове. Всъщност той повтаря принципа на противогаза и е в състояние да защити водача и пътниците в колата от вредни химикали по пътищата.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

автомобили

Още по темата