Медия без
политическа реклама

5 мита за турбодвигателите

Новите технологии разбиват на пух и прах предразсъдъците

22 Апр. 2023

Много хора се притесняват да си купят автомобил с турбодвигател, като предпочитат модели с атмосферни. Общо взето, около турбото има доста митове, които си струва да бъдат развенчани. Свързани са основно с надеждността – голяма част от шофьорите смятат, че турбината е капризно, ненадеждно устройство и това ще се отрази на разходите за поддръжка и експлоатация. Ако говорим за стари коли, това твърдение наистина е отчасти вярно. Но сега ситуацията се промени.

 

Мит №1: Турбодвигателите са ненадеждни

Всичко се чупи в съвременните двигатели, но... само не и турбините. Горивните помпи за високо налягане в двигателите с директно впръскване отказват, запалителните бобини също, ангренажните вериги се разтягат, маслените тръби се запушват, буталата се разпадат от детонация, докато проблемите със самия турбокомпресор обикновено се появяват по-рядко и при по-сериозен пробег.

Ако пък решите да закупите употребявана кола, тогава неизправност на турбината може лесно да бъде открита във всеки сервиз.

 

Мит №2: Трябва да се зарежда само с високооктаново гориво

Това всъщност важи единствено за двигатели с огромна мощност, както и за такива, които са третирани с чип тунинг. Във втория случай налягането се повишава софтуерно и се препоръчва използването на по-високооктаново гориво, за да се избегне риск от детонация.

Някои автомобилни производители дори позволяват колите със стандартни турбомотори с ниска мощност да се зареждат даже с бензин A-92, който вече не се предлага в Европа (поне не и в ЕС).

 

Мит №3: Неудобно е да се кара с турбомотор

В миналото двигателите с турбокомпресор страдаха от изключително нелинейно натрупване на въртящ момент. Това означава, че при ниска скорост не се случва нищо особено, а след това, когато изгорелите газове завъртат достатъчно работното колело на турбината, следва рязък скок в тягата. От водача това изискваше повишена концентрация - винаги трябваше да поддържа правилната скорост.

Но сега е обратното - има много широка зона на максимален въртящ момент, а пък високите му стойности на ниски обороти правят карането по-плавно и по-удобно.

 

Мит №4: Не може да се изключи веднага

Преди години лагерите на вала на турбината се охлаждаха само с масло, така че беше необходимо да се остави двигателят да работи на празен ход - при моментално изключиване, маслената помпа също се изключва и няма охлаждане.

Сега вече няма нужда от това - турбините в съвременните двигатели имат канали за охлаждане с антифриз, а циркулацията му се осигурява от електрически помпи, които могат да работят и автономно.

 

Мит №5: Харчи много гориво

Да, преди мощните двигатели с турбокомпресор имаха повишена консумация, но оптимизирането на горивните процеси, директното впръскване на гориво и намаляването на обемите на двигателите доведоха до факта, че при нормални режими на шофиране турбомоторите консумират дори по-малко бензин, отколкото атмосферни с подобна мощност. Това се потвърждава и от много сравнителни тестове.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

автомобили, турбо

Още по темата