Медия без
политическа реклама

Университетите вече официално ще правят бизнес

МС изготви правила, по които висшите училища да създават търговски дружества

Илияна Кирилова
Вузовете отдавна искаха да им бъде разрешено да създават търговски дружества, но едва сега излизат правилата, по които да става това.

Две години и половина след като на университетите бе разрешено да създават търговски дружества, за да печелят от научните си изследвания, се появиха и правилата за начина, по който ще става това. Те са описани в проект на постановление на МС за условията и реда за създаване на търговски дружества от държавните висши училища, публикуван за обществено обсъждане. Вузовете отдавна искаха да им се развържат ръцете да създават подобни дружества, но заради риска от злоупотреба с тази възможност регламентът се бавеше доста време. И сега висшите училища печелят от имоти, които отдават под наем.

Според проекта вузовете ще могат да създават дружества с ограничена отговорност и акционерни дружества по реда на Търговския закон, както и да участват в капитала на такива дружества. Решенията за това ще се вземат от Академичния съвет на университетите, като въпросните дружества трябва да са "само за стопанската реализация на резултати от извършените научни изследвания и създадените обекти на интелектуална собственост".

Изрично е посочено, че дейността на бъдещите фирми може да бъде само в едно от следните три направления - изследване, реализация и развитие на научни разработки, иновативни идеи, индустриални проучвания и разработване на нови продукти и технологии; внедряване и продажба на научни разработки, в т.ч. доставка или изработване на необходимо оборудване за производство на иновативни продукти и обекти на интелектуална собственост, както и регистрация на патенти и търговски марки на национално и международно ниво, и иновационно посредничество за трансфер на технологии и знания между технологични центрове и технологични паркове. Задължително е предметът на дейност на дружествата да е свързан с резултатите от дейността по професионалните направления и специалностите от регулирани професии, за които висшето училище е получило акредитация от Националната агенция за оценяване и акредитация.

Участието на висшето училище в капитала на създаденото от него дружество не може да бъде по-малко от 34% от общия капитал на дружеството. Университетът ще може да участва с парични и непарични вноски. Паричните може да са само от собствени средства, каквито са например таксите от студенти, постъпленията от научно-изследователска дейност и др. (но не и държавната субсидия), като размерът им не може да бъде повече от 5 хил. лв. Непаричните вноски в капитала може да са само обекти на интелектуална собственост на висшето училище, като оценката им ще се извършва по реда на Търговския закон.

Как ще се разпределя печалбата на дружеството в полза на университета, ще се определя в устава, съответно в дружествения договор, при условията и по реда на Търговския закон. Постъпилите средства ще могат да се разходват от вузовете само в три посоки - за увеличаване капитала на дружеството и/или регистриране и разпореждане с интелектуалната собственост, както и за оценка на пазарния потенциал на интелектуалната собственост, която е регистрирана или подлежи на регистрация. Контролът по прилагането на постановлението ще се осъществява от просветния министър.

СЪМНЕНИЯ

Липсата на достатъчно надежден контрол обаче може да доведе до отклоняване на публичен ресурс, рисково апортиране на университетски имоти и злоупотреби, опасяват се от гилдията. Както показа разследване на в. "Сега", и за държавните имоти на вузовете има ограничения да се ползват единствено за образователни цели, но масово се отдават за чалготеки и барове.

Още по темата