Проверките на МОН срещу спорни практики в университетите дадоха още един резултат. След като ректорът на Техническия университет във Варна бе отстранен за плагиатство, друг университетски преподавател остава без бонус за несъществуваща титла.
Преди месеци просветният министър Красимир Вълчев обяви, че подготвя промени в Закона за висшето образование, които да ограничат автономията на вузовете и да повишат отговорността на ректорите. Тогава той посочи, че някои университети не изпълняват препоръките му за разпределяне на средствата за приоритетните професионални направления, както и по отношение на заплащането на преподавателите. Примерът, който даде, бе за преподавател от висше училище, който получавал допълнително възнаграждение за своята степен "академик от БАНИ", без това да е регламентирано някъде. Въпросната Българска академия на науките и изкуството освен това не е научен институт, а неправителствена организация и няма право да присъжда такива степени.
Проверка в сайта на МОН показва, че става дума за Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Между 11 и 13 април 2018 г. министерството е извършило проверка във висшето училище по няколко направления, включително и за конфликт на интереси при назначаване на отделни академични длъжности.
За установените факти е съставен констативен протокол, а до ректора на АМТИИ проф. Милчо Василев са отправени няколко препоръки. Първата е "при упражняване на правомощията, дадени по закон, да не се допускат действия, които биха породили съмнения за наличието на конфликт на интереси", а втората - "да бъде преразгледано Допълнително споразумение от 4 януари т.г. към трудовия договор на ректора на висшето училище по отношение преустановяване изплащането на допълнително възнаграждение в размер на 150 лева за „научна степен академик от БАНИ“, което не е регламентирано в закон или друг нормативен акт". В. "Сега" се свърза с проф. Василев, който потвърди, че подобен бонус вече не му се изплаща, както и че е изпълнил всички препоръки на МОН.
КОНФЛИКТНА ТОЧКА
През април Академията в Пловдив попадна в общественото полезрение заради сигнал на преподавател, в който се твърдеше, че факултет "Музикална педагогика" се състои от 22-ма души при законово изискване да са 25, както и че лекциите по арт мениджмънт на магистри се водят от счетоводителката на вуза, а в друга специалност преподава нейният син. Преподавателят бе заплашен от уволнение, включително и заради несъгласието си с присъдената титла доктор хонорис кауза на депутата от ГЕРБ Менда Стоянова. От сайта на МОН става ясно, че министерството е изпратило в Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество копия от "документите, свързани с твърденията от сигналите за наличие на конфликт на интереси по отношение на проф. Милчо Василев, ректор на АМТИИ - Пловдив, касаещи назначаването на длъжност „главен асистент“ в академията на Васил Василев, син на проф. Милчо Василев". Проверката приключи наскоро, като решението на КПКОНПИ е, че не е налице конфликт на интереси. От комисията постановяват, че проф. Василев е изпълнил вменените му по закон задължения, назначил е сина си за главен асистент след "проведена нормативно установена процедура", изпълнявайки по този начин решението на Факултетния съвет, както и че той не е участвал в научното журо, избрало Васил Василев за главен асистент. "Комисията приема, че проф. Милчо Василев е действал в условията на обвързана компетентност и не е повлиян от частен интерес, негов или на свързаното с него лице", пише в решението й.