Медия без
политическа реклама

Прокуратурата "откри" в "Уикипедия", че Банев е изпрал 1 млрд. лв.

БГНЕС
Съпрузите бяха докарани с отделни самолети.

Прокуратурата изведнъж откри, че Николай Банев е изпрал 1 млрд. лв. Това стана ясно от официално съобщение на прокуратурата и от думите на зам. главния прокурор Иван Гешев, който обяви, че предстои да бъде предявено и такова обвинение срещу бизнесмена. 

В четвъртък Николай и Евгения Баневи бяха екстрадирани от Франция. Изрично бе обявено, че те са върнати с два отделни самолета, защото такива били правилата за предаване. Миналия месец те бяха задържани в Ница, Франция, след като бяха обвинени у нас за злоупотреби при приватизацията на предприятието "Полимери".  В четвъртък Евгения Банева кацна на летище София с полет от Мюнхен, а Николай Банев пристигна с полет от Франкфурт, разказва БНР. По време на полетите са били настанени на последните седалки на самолетите. От пистата съпрузите бяха качени на коли на Съдебната охрана и откарани в ареста.  

Веднага след кацането им в България специализираната прокуратура обяви, че ще ги обвини за участие в организирана престъпна група, действала от 2005 г. Според държавното обвинение групата е ръководена от Николай Банев. Помагач му е била Евгения Банева. Третият участник, който е необходим по закон, за да има организирана престъпна група и обвинение за такава, се оказа майката на Банев.

Прокуратурата обяви, че спрямо Евгения Банева има обвинения за 7 престъпления, едно от които е организираната престъпна група. Обвинение има и за длъжностно присвояване на пари и вещи, собственост на „Полимери“ АД, „Елма“ АД, Химически завод "Панайот Волов" АД и „Топлофикация Казанлък“ АД в общ размер на 84 682 896 лв. Те щели да отговарят и за избягване установяване и плащане на данъчни задължения в размер на 231 052 лв. като управляващи „Полимери“ АД, в размер на 1 515 235 лв. като управляващи на „Партнърс комерс“ ЕООД и в размер на 2 623 816 лв. като управляващи в „Елма“ АД . Друго обвинение ще бъде предявено за пране на пари в особено големи размери - 589 811 132 евро и 225 000 лв. Те се намирали в офшорни сметки на дружества, контролирани от Баневи, твърди прокуратурата. За Банев ще има обвинение и за държане на огнестрелни оръжия и боеприпаси. 

"При претърсването на т. нар. корпоративна резиденция, според нас и свидетели по делото, жилище за живеене, са намерени над 100 бройки боеприпаси и патрони." Това каза наблюдаващият прокурор Мария Дойчева, цитирана от „Фокус“. „Обвиняемата Банева няма разрешително за притежание на такива, а обвиняемият Банев е с отнето такова, тъй като е обвиняем за закана с убийство по дело, подсъдно на Софийската района прокуратура“, обясни тя.

Спецсъдът ще решава по искането на прокуратурата за постоянен арест на Николай и Евгения Баневи в петък. Очаква се за майката на Банев да бъде определена от самата прокуратура по-лека мярка за неотклонение заради нейната напреднала възраст.   

 

ЕВРИКА

„По открити данни на "Уикипедия" този кръг, който описваме, е приватизирал 2/3 от работещата промишленост на България преди 1989 г., да не са 2/3, и 1/3 да е, нищо от това в момента не работи. Факт е, че да се стигне до това, много хора не са си вършили работата. Много хора са си загубили работата, има хора, които са се самоубили в Троян за това, че са си изгубили работата. Въпросът е, че Специализираната прокуратура сега си върши работата“, обясни зам. главният прокурор Иван Гешев.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?