Медия без
политическа реклама

Водата в Хасково още е забранена за пиене

Прокуратурата удължава проверката има ли виновни за укриване на информация

Въпреки огромния скандал с наличието на уран във водата в Хасково, последвалите проверки на прокуратурата и на парламента и отпуснатите 2 млн. лв. от правителството, почти година след като здравната инспекция забрани ползването на водата за пиене и готвене, промяна няма.

Ограничението за ползване на водата в Хасково за питейни цели - пиене и готвене, не е отменено, съобщиха вчера от Регионалната здравна инспекция. "Последните проби показват, че в част от града водата е годна за пиене, като стойностите по показател естествен уран са под 0,03 mg/l, което е максимално допустимата стойност. Въпреки това има и проби, според които водата е негодна за пиене. Поради тази причина остава забраната за консумацията на вода за питейно-битови цели на територията на целия град", обясниха от РЗИ.

Освен това периодично забраната за консумация на вода от чешмата се разширява - в момента РЗИ не препоръчва да се пие водата в селата Малки Воден и Динево в община Хасково и с. Върбица, с. Сталево и с. Светлина в община Димитровград заради превишение на стойностите на уран. И в други села имаше забрани, но те към момента са отменени. 

За проблема с повечето уран във водата в Хасково се разбра през април миналата година, като се оказа, че институциите са знаели за превишените стойности месеци преди това, но информацията не е стигнала до хората в града. РЗИ наложи ограничения, включително имаше и воден режим. От МЗ обясниха, че проблемът идва от това, че са завишени критериите, по които се мери естествен уран, т.е. от 2015 г. у нас е в сила евродиректива, според която критериите за потенциално опасни количества уран във водата са по-строги. Вероятно и затова в Хасково хората масово продължават да ползват чешмяната вода за готвене въпреки препоръките на РЗИ.

Още през април м.г. прокуратурата образува проверка дали има длъжностно лице, което е укрило информация за наличието на уран във водата в Хасково. Срокът за разследването периодично се удължава - заради чакани експертизи или заради големия обем на делото от 15 тома.

Парламентът направи комисия, която да установи има ли виновни за радиоактивното замърсяване на питейната вода, и установи, че няма, тъй като става дума за "естествени геоложки процеси, в резултат на които е формиран водоносен хоризонт с повишено съдържание на естествен уран, което от своя страна води до завишени стойности във водите за битово-питейни нужди".



МЕРКИ

Министерският съвет отпусна 2 млн. лв. за справяне с проблема - изграждане на нови кладенци на места, където няма уран, и водопровод. Засега са завършени 4 нови кладенеца.



НОВИ ОГНИЩА

В старозагорското село Казанка са силно притеснени заради наличието на наднормено количество уран в питейната вода. Там след анализи в лаборатория на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН бе открито наличие на естествен уран, съобщи БГНЕС. Наложена е забрана за пиене и готвене с водата в селото.

Последвайте ни и в google news бутон