Дълговете на нефинансовите компании в САЩ могат да станат причина за следващата финансова криза, предупреждава Moody’s Analytics, цитирана от БНР.
Главният икономист на Moody’s Analytics Марк Занди обръща внимание на плашещата прилика между ипотечните кредити (subprime), които предизвикаха финансовата криза в САЩ през 2007-2008 година и последвалия глобален икономически спад, и сегашния пазар на рискови заеми (leveraged loans) и т.нар. "облигации боклук" (junk bonds).
Националното радио разказва, че с Leveraged loans се обозначават заеми, които се дават на и без това задлъжнели нефинансови компании. По правило тези кредити се предоставят при плаващи лихви, обвързани с Libor, което означава, че лихвите растат с ръста на икономиката. Компаниите използват парите за финансиране на сливания и поглъщания, изплащане на дивиденти, купуване на собствени акции и рефинансиране на стари задължения.
Това е най-сериозната заплаха за сегашния делови цикъл, коментира Занди. По данни на Moody’s рисковите заеми са достигнали 1,4 трилиона долара, а заедно с „боклучените“ корпоративни облигации сумата достига 2,7 трилиона.
Според Занди това е близо до нивата на ипотечните кредити от 2008 година, които са достигнали близо 3 трилиона долара и са довели да кризата, добавя БНР.