Министерството на образованието смята да предложи повече на брой по-леки санкции за учениците. Това съобщи просветният министър Красимир Вълчев по време на блицконтрол в ресорната парламентарна комисия. Това ще стане чрез пакета от промени в училищния закон, които МОН готви от месеци и които може да бъдат представени още утре.
Министър Вълчев открои три проблема със сегашната система от санкции. Единият е, че липсват достатъчно на брой леки санкции. "Има само една забележка, след което се минава към по-тежките санкции като преместване в друга паралелка и друго училище", обясни той. Вторият е, че те се налагат по реда на Административнопроцесуалния кодекс (АПК), което ги прави тромави. "Повечето санкции се налагат от педагогическия съвет и са свързани с писане и административна тежест. Затова има и въздържане от страна на учителите да ги налагат", посочи министърът. Третият проблем според него е, че санкциите могат да бъдат обжалвани заради това, че са по реда на АПК, което е още една причина учителите да се въздържат да налагат санкции.
"Предлагаме да има повече на брой по-леки санкции. Те да се поставят от учителя и от класния ръководител. Натрупването на повече забележки да води до санкции, до ограничаване на права. Санкциите да се поставят в дневника, както се поставя всяка оценка. И само тези, които са свързани с ограничаване на правото детето да учи в определена паралелка, в определена форма на обучение или в дадено училище, да бъдат със заповед и по реда на АПК", посочи той. По думите му това няма да бъдат санкции, а предупредителни мерки. "Да предупредиш ученик със забележка няма санкциониращ характер само по себе си. Затова няма да бъдат наричани санкции", заяви министърът.
Механизъм за обхват на ученици - повече отговорности за директорите
Директорите да имат повече отговорности по Механизма за обхват и задържане на учениците в клас, ще предложи още МОН. Министърът посочи, че за 8 г. благодарение на Механизма в образователната система са върнати 70 000 деца. "Той даде резултат по отношение на записването, но по трудната задача е осигуряване на ежедневна посещаемост. Там се чувстват безсилни екипите, които са предимно от учители, но има и представители на общините, МВР и социално подпомагане. Когато няма достатъчно импулс по вертикала и ръководителите не са ангажирани, механизмът работи по инерция", заяви той. Затова, по думите му, трябва ангажимент на политическо ниво, като за целта през лятото ще организира голяма среща, за да се даде ясен сигнал на всички институции за очаквана мобилизация от тяхна страна.
От друга страна, и в тази област ще се предложат промени в училищния закон. Вълчев обясни, че всички училища и детски градини имат райони на обхват, но в момента териториалната отговорност е на общините. "Със закона ще предложим да се регламентира териториална отговорност на директорите и възможността да издават наказателни постановления, каквото правят кметовете в момента", заяви той. По думите му възможностите за наказания при неупражняване на правото на образование са малко - налагат се за административни нарушения, като наложените санкции от кметовете са едва 0.3%, от които събраните глоби са едва 1%.
Акцент в Механизма т.г. ще има специално върху обхвата в предучилищна възраст, където е най-големият проблем. "Имаме само 78% обхват на 4-годишните в задължителна предучилищна подготовка, като най-нисък е процентът на обхванатите деца в областите София и Сливен", посочи Вълчев.
500 директорски конкурса през юни
Над 500 конкурса за училищни директори ще бъдат обявени около 10 юни, съобщи още министърът. Става дума за училища, чиито директори са навършили пенсионна възраст или се ръководят от временно изпълняващи длъжността. Целта е конкурсите да приключат до края на юли, за да имат време новите директорите да навлязат в материята.
И служители на МОН ще оценяват учебниците
Сред промените в училищния закон ще има и такива, свързани с процедурата за оценяване на учебниците и по-конкретно с втория етап, при който учителите оценяват одобрените на първия етап учебници. "През изминалите 9 г. са оценени множество проекти на учебници и всички са получили положителни оценки с над 90% одобрение, т.е. този втори етап не е довел до отхвърлянето на нито един одобрен учебник. Той няма никаква селективна стойност, а изисква много усилия от учителите. Много често имаме информация, че учителите го правят в режим на колективна безотговорност - до третия час са нацъкали в системата, че са чели учебниците и ги оценяват положително. Вижда се, че не е ефективен този етап на оценяване, затова ще предложим отпадането му", заяви просветният министър.
По думите му първият етап на оценяването на учебници се прави от външни оценители и експерти, които са на хонорар, и съответно не носят отговорност. Обществото обаче очаква министърът да е отговорен, а той няма достатъчно правомощия. Затова Вълчев ще предложи и служители на МОН да участват в оценяването на учебниците, за да може да ги връщат за поправки и за допълнение.