Медия без
политическа реклама

Командир от НАТО оглежда Варна за военноморски координационен център

Шефът на военноморското командване на Алианса вицеадмирал Кийт Блънт пристигна в България

09 Май 2022
Министерство на отбраната

Командирът на Военноморското командване на НАТО вицеадмирал Кийт Блънт е в България, за да обсъжда изграждане на морски координационен център във Варна като част от структурата на силите на Алианса по източния фланг. Това става ясно от официално съобщение на българското Министерство на отбраната.

От него се разбира и, че началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и зам.-министърът на отбраната Йордан Божилов са имали среща с Блънт, който се оказва на официално посещение в страната ни до 11 май. По време на разговорите е обсъдено изменението на средата за сигурност в Черноморския регион и произтичащите от войната в Украйна заплахи за страните-членки на НАТО в морския домейн, пишат от МО.

България продължава да настоява координационния център на НАТО за Черно море да бъде във Варна.

Вицеадмирал Блънт е бил запознат с текущите процеси, свързани с развитието на отбранителните способности на Въоръжените сили на България. Разгледани са били и дейностите и етапите по изграждането на допълнителен отбранителен потенциал на Алианса за засилване на военното присъствие по източния фланг, както и 360-градусовия подход за реагиране при заплахи.

Командирът на Сухопътното командване на НАТО ген. лейт.  Роджър Клутиер пристигна изненадващо в България в разгара на войната в Украйна.

Акцент е поставен върху предното присъствие на НАТО в Черноморския регион. Съвместяването на националните способности в морския домейн с колективните механизми за отбрана намери отзвук при обсъждането на изграждане на морски координационен център във Варна като част от структурата на силите на Алианса по източния фланг, добавят от българското военно министерство.  Изтъкната е била необходимостта да бъдат продължени инвестициите в отбраната на национално ниво като се поддържа постоянен баланс между възможностите на държавата и нуждите на видовете въоръжени сили.

Визитата на вицеадмирал Блънт ще продължи във вторник във Варна, където той ще се срещне с командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов.

"СЕГА" припомня:

Още в края на ноември м.г. стана ясно, че България продължава да настоява координационния център на НАТО за Черно море да бъде във Варна. Това стана по време на проведената по онова време среща на министрите на отбраната във формат „Букурещка деветка“ (Б-9) в румънската столица. Тогава страната ни обяви, че при "изграждането на новия модел на силите на НАТО следва да бъде отчетено желанието и готовността на България да домакинства регионалния военноморски компонент на Военноморското командване на НАТО (MARCOM) за региона на Черно море". 

Въпросният център бе заложен още преди три години в съвместното изявление след срещата между американския президент Доналд Тръмп и българския премиер Бойко Борисов. В него бе изрично записано, че "САЩ приветстват предложението на България за създаване на военноморски координационен център във Варна в подкрепа на инициативата на НАТО за адаптирано предно присъствие". Според съобщението ставаше дума за провеждане на военноморски операции за укрепване на колективната сигурност по югоизточния фланг на Алианса. 

България продължава да настоява координационния център на НАТО за Черно море да бъде във Варна.

Веднага след това, българските власти се надпреварваха да обяснват, че става дума за център, а не за военна база на Черно море, макар че очевидно подобна структура би имала по-важно значение. Тогава стана ясно, че България е в силна конкуренция с Румъния и Турция за изграждането й.

Когато преди три години бившият външен министър и шеф на Атлантическия клуб в България Соломон Паси за първи път спомена за възможността да има военноморска база на НАТО на българския бряг, идеята бе посрещната с присмех и критика, че иска да направи България мишена за

Самият Бойко Борисов изживя интересна еволюция по темата за въпросния център. "Аз искам в Черно море да виждам платноходи, яхти, туристи, мир и любов. Не искам на курортите ни да се разхождат военни фрегати напред и назад. Такъв зор и толкова инвестиции направиха и частният капитал, и България в тези курорти", обясни той преди 4 години. По онова време се говореше за флотилия в Черно море - група военни кораби на натовските държави, ръководени от Турция, в които трябваше да се включат и български, и румънски части. Дни наред различни коментатори обясняваха, че това е прекрасна идея и че България вече е поела твърд ангажимент. В един момент обаче Борисов се ядоса и насмете тогавашния президент Росен Плевнелиев, министрите на отбраната и на външните работи Николай Ненчев и Даниел Митов. "Чакам Ненчев да си дойде и Дани Митов да си дойде, много ще ми е неприятно да са поемали ангажимент, но ако мои министри са давали напразни надежди, без да ме информират по тази тема, ще имат проблем с мен. Ще ги пратя на корабите да воюват те", отсече тогавашният премиер. Само 2 години по-късно Борисов се хвалеше, че обсъдили с Доналд Тръмп изграждането на въпросния център, както и че е предложил идеята за него на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Последвайте ни и в google news бутон