Медия без
политическа реклама

БСП обвини Борисов в авторитарен режим

Разследването за КТБ е политически процес, обяви Корнелия Нинова от парламентарната трибуна

25 Яну. 2019
БГНЕС

Повдигнатото обвинение срещу Елена Йончева за пране на пари предизвика скандал в парламента. Искрата пламна от декларация на лидера на БСП Корнелия Нинова, в която тя защити съпартийката си.

„За 5 години никой около разследването за КТБ не е чувал за името на Елена Йончева. Стои въпросът – защо сега? Защото е политически процес, а не наказателен!“, обяви Нинова от парламентарната трибуна, цитирана от БГНЕС. Според нея обвинението срещу Йончева е „репресия заради смелостта ѝ да изнесе скандали като рушащата се ограда на границата с Турция, "Кумгейт" в Хасково и да започне разследване за къщата на един политик в Барселона и че го осъди за лъжа".
Лидерът на левицата припомни, че с писмо е настояла държавното обвинение да оповести имената на българските политици, за които има доказателства, че са били свързани с КТБ, но нито един от тях не е обявен публично. Тя отново подчерта, че цялата ПГ на „БСП за България“ застава зад Елена Йончева и дори ще потърси международна подкрепа чрез писма до посолствата на държавите от ЕС, Международната и Европейската федерации на журналистите и „Репортери без граници“.

„Можем заедно не само да осъдим авторитарния режим на Борисов в България, можем заедно да го отхвърлим“, обяви в края на изказването си Корнелия Нинова, което предизвика реакции в залата.

„Не бива Народното събрание да се използва за трибунал, има си съд и прокуратура“, възпротиви се депутатът Александър Иванов, според когото изказването на Нинова нарушава принципа на разделението на властите. „Моля да обръщате внимание на изказванията от тази трибуна, да не се използват епитети по управлението“, призова той председателстващия заседанието Емил Христов. Настояването на Александър Иванов от своя страна предизвика вълна от недоволство сред представителите на опозицията. „Как може депутат от мнозинството да определя какво да говори председателят на опозицията? Председателят на парламентарната група има право да говори каквото иска, когато иска и както иска“, категоричен бе Георги Свиленски от БСП.

Изказването на Свиленски на свой ред предизвика реакция от лидера на "Воля" Веселин Марешки. „Тя да говори от името на БСП, не от името на ДПС и ВОЛЯ“, призова той.

Напрежението в залата се повиши още повече, когато на парламентарната трибуна се качи депутатът от ГЕРБ Спас Гърневски. „Нямате право да давате думата на крадците да викат: „Дръжте крадеца“, заяви той, което даде повод на депутатите от опозицията да поискат от председателстващия заседанието да му наложи наказание. Такова обаче не последва. „Водя заседанието и преценявам кой как се е изказал. По никакъв начин не ограничих никой от изказващите се. Спазил съм задълженията си съгласно правилника да дам възможност на всеки народен представител да изрази мнението си“, защити действията си зам.-председателят Емил Христов. Той обяви, че все пак ще изгледа записа от заседанието и тогава ще вземе окончателно решение за това дали налагането на наказание е необходимо.

Последвайте ни и в google news бутон