Медия без
политическа реклама

Има начин стареенето на ума да се забави

40% от случаите на Алцхаймер и деменция са предотвратими с промени в начина на живот

17 Апр. 2023
Pexels
С възрастта четенето не става по-маловажно.

Влизате в стаята, но не помните за какво сте тръгнали. Или пък се сблъскате със стар познат и не можете да си спомните името му. Всеки от нас е имал такива случаи, но веднъж стигнал средна възраст, те започват да изглеждат все по-злокобни. Нормално е с възрастта концентрацията и възможностите на паметта да отслабват. Добрата новина е, че този процес не само може да бъде спрян и паметта може да бъде подмладена, но и науката все по-убедено твърди, че има начин част от случаите на деменция и Алцхаймер да бъдат избегнати.

С тази мисия неврологът Ричард Рестак - дългогодишен президент на Американската асоциация на невропсихиатрите, се заема в най-новата си книга - "Пълен наръчник на паметта: Науката за укрепване на ума". Сривовете в паметта са най-честото оплакване на хората над 55-годишна възраст, въпреки че в повечето случаи в тях няма нищо за притеснение, казва Рестак пред "Гардиън".

Ако излезете от магазин и не помните къде сте паркирали, това просто е сигнал, че не сте внимавали на идване и мястото на колата не е запечатано в ума ви, както трябва. Ако сте забравили защо сте влезли в дадена стая, то в масовия случай значи, че вниманието ви е заето с други неща, обяснява професорът. Ако обаче не помните къде сте оставили ключовете и накрая ги намерите в хладилника, това често е първият признак за нещо сериозно. Отваряте хладилника и вътре има вестник? Е, това вече е малко повече от обикновена разсеяност.

Не всеки има еднаква памет - знаем си, че някои хора са много по-разсеяни от други. Тревогите трябва да започнат тогава, когато с нас настъпят необичайни промени. Рестак е забелязал, че много пациенти в преддверието на деменцията спират да четат художествена литература, защото им е трудно да помнят какво е казал даден герой няколко глави по-рано. Това е много лошо, тъй като четенето на романи с богат сюжет може да бъде безценно упражнение за мозъка.

Рестак, който е на 80 г., в момента препрочита "Граф Монте Кристо" на Дюма - роман с голяма палитра от герои. "Чудесно упражнение е да помните всички тях, без да се връщате назад. Ако пък това вече ви е трудно, подчертавайте мястото, където се появява нов герой и после го поглеждайте - въобще правете всичко необходимо, за да не спирате да четете", съветва той.

Ориентирането в литературни сюжети е чудесен фитнес за оперативната памет, която е различна от краткосрочната памет (където складираме временно неща като телефонни номера, които забравяме на мига, когато вече не ни трябват) и от епизодичната памет (спомени от детството). Оперативната памет е тази, която ползваме за обработка на информацията и тя трябва да ни бъде важен приоритет. Оставена сама на себе си, паметта ни започва да отслабва още от 30-ата ни година нататък, затова упражненията трябва да бъдат ежедневни.

Упражненията могат да бъдат какви ли не. Можете например да поддържате мислена карта на квартала с визуални забележителности - любимият ресторант, училището на децата, поликлиниката. Можете да пробвате да запомните списъка за пазаруване, като си представите продуктите мислено в необичайни ситуации - библиотека с хляб или голяма чаша кафе, изсипваща се от входа на ресторанта.

Паметта и предотвратяването на деменцията обаче имат нужда и от промяна в начина на живот. Едно изследване, публикувано наскоро в "Лансет", твърди, че до 40% от случаите на Алцхаймер могат да бъдат предотвратени или поне отложени с ограничаването на 9 рискови фактора в живота (вижте карето).

Рестак съветва човек да спре алкохола най-късно до 70-ата си година. След 65-ата година мозъчните клетки намаляват, тъй че защо да ги рискуваме, казва той.

Професорът е привърженик и на кратката следобедна дрямка, тъй като достатъчният сън подпомага мозъчната дейност. Това например може да се окаже полезно при жени в критическа възраст, които често страдат от безсъние и се оплакват от мозъчна мъгла.

И нещо, за което вероятно малцина се сещат - Рестак препоръчва проблемите със слуха и зрението да се адресират веднага, защото те пречат на нормален социален живот, хобита и дори на участието в един съвсем обикновен разговор, а всичко това е важно за мозъка. "Ако имате дискомфорт със зрението, то ще намалите четенето. Така ще научавате по-малко, ще бъдете по-скучен за околните и накрая ще се изолирате, а социализацията е най-важният фактор за отблъскване на Алцхаймер и съхраняване на добрата памет", казва Рестак.

Всичко казано дотук не означава, че всеки човек може да предотврати развитието на тези тежки проблеми с възрастта. Рестак дава пример с писателката Айрис Мърдок - една от най-умните жени в Европа и все пак споходена от Алцхаймер. Но той сравнява проблема с карането на кола - човек не може да предотврати риска от инцидент на пътя, но с поставянето на колан и други мерки може значително да намали пораженията от него. Така че надеждата никога не бива да бъде изоставяна.

 

9 промени за намаляване на риска от Алцхаймер

 

Препоръките в изследването на Юнивърсити Колидж Лондон, публикувано в "Лансет", имат и национален, и индивидуален характер.

 

1. Стремете се да поддържате систолично кръвно налягане от 130 или по-ниско от около 40-ата си година нататък.

2. Пазете слуха си от високи нива на шум и потърсете навременна помощ при отслабването му с възрастта.

3. Ограничете замърсяването на въздуха и излагането на вторичен тютюнев дим.

4. Намалете рисковете от травми на главата, особено в рискови професии и в транспорта.

5. Ограничете употребата на алкохол.

6. Спрете тютюнопушенето - ако вече сте пушач, колкото по-рано - толкова по-добре.

7. Осигурете достъп до начално и средно образование на всички деца.

8. Водете активен живот дори в напреднала възраст.

9. Намалете наднорменото тегло и рисковите фактори за диабет.

Ключови думи:

здравословен живот