Украйна е получила потвърждение, че партньори ще ѝ предоставят три системи за противоракетна отбрана „Пейтриът“. В ход са и дискусии за получаване на още 7, заяви украинският президент Володимир Зеленски.
"Официално получих потвърждение от Германия за две системи и от Норвегия за една. В момента работим с нидерландските партньори“, каза Зеленски пред репортери в Киев.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви по-рано този месец, че американски оръжия за милиарди долари ще отидат в Украйна, включително ракети „Пейтриът“. И този анонс даде началото на преговори за това кои партньори биха могли да допринесат за схемата за закупуване на оръжие за Украйна. Една ПВО "Пейтриът" и ракети прехващачи дори вече са доставени в рамките на тази сделка, съобщи "Телеграф".
Системите „Пейтриът“ са с доказана ефективност при унищожаването на руски балистични ракети, насочени към украинските градове. Руското министерство на отбраната обаче съобщи, че само в последната седмица са унищожени 4 пускови установки за ракети "Пейтриът" и многофункционална радиолокационна станция AN/MPQ-65 американско производство.
Русия засили и своите въздушни атаки в цялата страна това лято, принуждавайки Украйна да се адаптира към нови тактики, включително преминаване към дронове прехващачи. Зеленски заяви, че производството на прехващачи е започнало и определи „спешната цена“ на това усилие на $6 млрд.
В допълнение към осигуряването на доставки за противовъздушната отбрана, Украйна трябва да покрие и финансова дупка от $40 млрд. догодина, обяви Зеленски в изявление, публикувано от неговия офис. Президентът добавя, че ще са необходими допълнителни $25 млрд. за производство на ракети, дронове и системи за електронна война, тъй като украинската армия започва постепенно да преминава на оръжия собствено производство.
Освен това Киев търси и допълнително финансиране за заплатите на армията. Зеленски обяви, че се обръща към европейските съюзници с призив за помощ да финансират увеличение на заплатитя на военните, за да се преодолее дефицитът на новобранци и да се запазе отбранителната способност на страната.
"Преди европейците отказваха да финансират заплатите на нашите военнослужещи, даваха само за оръжия. Но се оказа, че нашите военни са оръжието, което защитава всички", каза Зеленски.
Според украинската информационна агенция УНИАН кампанията по мобилизация в Украйна губи популярност сред умореното от войната общество. Страната се стреми да разчита на доброволци - чрез увеличаване на плащанията за военна служба. Това обаче натоварва сериозно държавния бюджет, чийто дефицит вече надхвърля 20% от БВП.
Зеленски вече обсъжда темата с председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен и с други европейски лидери като Марк Рюте, Еманюел Макрон, Киър Стармър, с представители на САЩ. Той подчерта, че става дума не просто за подкрепа, а за инвестиция в общата сигурност.
Според УНИАН, тази година заплатата на военнослужещите от Въоръжените сили на Украйна е комбинация от основни плащания, допълнителни плащания и еднократни плащания. Минималната заплата на военнослужещ в момента е 20 130 гривни (410 евро).