Министерството на регионалното развитие предлага сериозно прекрояване на картата на България, използвана за целите на европейското планиране и статистика. Сегашните шест района да бъдат заменени от четири по-големи, предвижда законопроект, подготовен от МРРБ, който ще бъде публикуван за обществено обсъждане. Ако проектът бъде одобрен, новите региони на планиране ще са Дунавски, Черноморски, Югозападен и Тракийско-Родопски район (вместо съществуващите Югозападен, Южен централен, Югоизточен, Североизточен, Северен централен и Северозападен). Това обясни новият ресорен министър Петя Аврамова по време на Годишната среща на местните власти.
За преначертаване на картата на България стана дума още в началото на годината. Тогавашният министър Николай Нанков съобщи за новината по повод на депутатско питане вярно ли е, че Велико Търново ще измести Русе като център на Северния централен район. Пак тогава стана ясно, че реформата се налага заради запустяващия Северозападен район, където вече живеят по-малко от изискваните според европравилата за регионално деление 800 хиляди души. Същото е на път да се случи и със Северен централен район. Според европейския регламент населението в един район за планиране не бива да пада под 800 000. Решението за прерайонането трябва да бъде взето до края на годината заради изготвянето и приемането на новата 7-годишна бюджетна рамка на Европейския съюз за периода 2021-2027 г.
В новия проектозакон е заложено да не се определят и административни центрове. Очевидно авторите са отчели огромното напрежение и ревността между големите градове, всеки от които иска да е регионален център. Предвижда се да занапред да бъдат определяни градове, които да осъществяват различни функции по планиране, програмиране, ресурсно осигуряване, наблюдение и оценка на развитието.Регионалното развитие ще се управява по различен модел, обясни министър Аврамова във вторник. Областните съвети за развитие ще отпаднат, а ще действат регионални съвети за развитие, в които управленският и експертно-техническият състав ще са обособени. Те ще отговарят за изпълнението на програми, съфинансирани от ЕС.
АЛТЕРНАТИВИ
Вариантът с 4-те района беше избран измежду три предложения, изработени от междуведомствена група. В началото на март Министерството на регионалното развитие представи трите възможности и откри публично обсъждане по темата. Другите два варианта бяха с разделяне на 5 района - Югозападен, Южен Централен, Югоизточен, Североизточен и Северозападен, и с разделяне на 6 района - Западен район, Северен централен, Североизточен район, Югоизточен район, Южен централен и София-град .