Медия без
политическа реклама

Бойко Ноев опроверга властите по случая "Гебрев"

Според бившия военен министър случаят се прикрива и е много вероятно отравянето да е с "Новичок"

bTV
Бойко Ноев е свидетел по делото за отравянето на Гебрев.

Българските власти умишлено се опитват да прикрият случая с отравянето на Емилиян Гебрев, неговия син и един от техническите му директори през 2015 г., заяви по bTV бившият министър на отбраната Бойко Ноев.

Той е близък с Гебрев и е един от свидетелите по делото за опита за убийството му и че през април 2015 г. е бил до леглото му, когато предприемачът се е борел за живота си след тежкото отравяне. Тогава оръжейният търговец е приет спешно в болница след вечеря в ресторант със свои полски партньори. По-късно със същите симптоми са приети синът му Христо и един от директорите на "Емко", които също били на вечерята. 

Според Ноев изнесената от главния прокурор информация по случая не е точна. "На мен ми стана тъжно за Цацаров как говореше за салати, рукола, мухозоли...", каза той и се аргументира: „Първо – тримата отровени не са били на едно място, когато са били отровени. Второ – Гебрев не е отровен в ресторанта, а там е припаднал. Трето – той не пие кафе."

Прокуратурата твърди, че е открит пестицид в рукола за салата и в кафе от кафе машина. Тъй като в руколата отровата била малко, тогава според прокурорската версия остава отровата да е дошла от кафето. 

Ноев коментира и Сергей Федотов - руски агент на ГРУ, заподозрян по случая с отравянето на Сергей Скрипал в Солсбъри и засечен да пребивава в България малко преди отравянето на Гебрев. "Очаквам скоро и други имена да се появят, но въпросът е кои са българските ятаци. Ето това е големият въпрос. Аз не вярвам това да е и Путин, разбира се – това са глупости, но факт е, че руски граждани са го свършили това”, каза Ноев.  

Той спомена и офшорната фирма "Виафот", която оспорва, че Гебрев е собственик на "Дунарит". След фалита на КТБ "Виафот" изкупува кредит на "Дунарит" към банката и оспорва собствеността. Наскоро "Биволъ" разкри, че според Панамските досиета зад "Виафот" стои адвокат, близък до Пеевски и свързан с други негови офшорки. "Властите вече три години отказват да разследват тази фирма. Тя не само иска да придобие "Дунарит". Служи за прикритие за дейности, които ние не знаем", каза Ноев. Той твърди, че Русия има интерес да закрие българската оръжейна индустрия и да дестабилизира България.

Бившият военен министър смята, че е напълно възможно Гебрев, синът му и директорът на завода му да са отровени с "Новичок". „Химикалът, с който те са отровени, е на базата на органофосфорно съединение. Това е същото съединение от групата на „Новичок”, от групата на отровното вещество „Ви Екс”, каза той и показа в ефир експертизата на финландската лаборатория "Верифин". Тя не била поискана от Гебрев, както твърди прокуратурата, а от ВМА. Бизнесменът обаче я платил, защото болницата нямала пари. В нея пише, че са открити два химикала: единият е органофосфорен, който не бил в списъка на забранените вещества, а другият - "органофосфорен химикал, който не може да бъде идентифициран". Преди месец Гебрев помолил разследващите да се обърнат към международната организация за защита от химическо оръжие, която да провери случая, но те не се задействали.

Към 2015 г. никой не е можел да предположи, че става дума за "Новичок", който едва сега - през 2019 г., е сложен в забранителния списък на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО). Тоест четири години след инцидента с Гебрев и година след случая "Скрипал". Очевидно е, че българските власти не казват всичко от експертизата. Според "Капитал" в доклада на "Верифин" се изброяват няколко вещества, които могат да обяснят откритото при лабораторните изследвания на Гебрев. По-голямата част са пестициди, които са забранени за употреба в ЕС, но едно от тях е и в списъка на веществата, които се контролират от конвенцията за химическите оръжия, макар да не е включено в забранителния списък. Това е Amiton, който е започнал да се произвежда през 50-те години като инсектицид, но скоро след това заради невропаралитичния му ефект е прехвърлен в категорията на химическите оръжия. Той е от семейството на "Новичок". 

 

ЗАПОВЕД

Не се отхвърля нито една версия, каза в Кюстендил вътрешният министър Младен Маринов, цитиран от БНР. „Към 2015 г. разследващите работеха по това, което са имали към момента, така че са изследвани всички места, където потърпевшият е бил, всички възможни начини за поглъщане или допир с отровно вещество”, казва още Маринов, който по онова време е шеф на СДВР, която е натоварена с разследването. "Сигналът тогава дойде от ВМА, настанено в безпомощно състояние. Беше образувано досъдебно производство за опит за убийство срещу неизвестен извършител", твърди още той. При получаване на новата информация незабавно били предприети действия по възобновяване на досъдебното производство и премиерът и главният прокурор уведомили партньорските служби. Маринов допълни, че случаят е бил в полезрението на западните служби - имало издадена международна заповед за разследване, която е изпратена във Великобритания. Той не поясни за какво конкретно е тя.