Медия без
политическа реклама

Почина Стефан Стайчев, човек-оркестър в театъра

19 Март 2021
Снимка Емил Л. Георгиев
Награжданавето със почетния знак „„Печат на Цар Симеон Велики“ през май 2019 г.

На 18 март, седмица сред като навърши 82 години, почина Стефан Стайчев - режисьор, актьор, драматург и поет, директор на Силистренския театър в продължение на почти 15 години.

"Той е театрален творец с толкова много професионални занимания, че можем да го назовем човекът-оркестър в театъра. Тези творчески увлечения той ги е упражнявал дълги години , опровергавайки поговорката, че „две дини под една мишница не могат да се носят“, писа за него  списание „Театър“ през март 2019, когато Стефан Стайчев навърши 80.

Днес напусна нашия свят един прекрасен човек — блестящ режисьор, дългогодишен директор на Силистренския театър, на който той не само вдъхна живот за втори път, но и превърна в голям балкански театрален център. — написа във Фейсбук професор Кирил Топалов. — Неуморен ентусиаст на театралното изкуство, той доказа и че когато това изкуство се твори с талант, ерудиция и вдъхновение, географските параметри губят своето значение и разделението на художествения живот на столичен и извънстоличен придобива много условен характер. …Той остави светла диря тук, на земята,  тя ще му свети и в небесния му път. Сбогом, скъпи приятелю!“.

Стефан Стайчев е роден в София. Започва творческата си кариера през 1961 г. в Сливенския драматичен театър, след това е актьор в трупата на Народния театър (1966-1970)`, после в театър "София" (1970-78,1982 -97), където започват и първите му изяви като режисьор.

Стефан Стайчев е автор и на пиеси като "Рисунки през август", "Цар Симеон", "Златният век", получили също сценична реализация. Поставя за първи път в страната на силистренска сцена "Елате ни вижте" (на Кирил Топалов) и "Направи нещо, Мет!"(Азис Несин)  — за двете постановки театърът получи наградата "ИКАР" за сценография на Съюза на артистите в България през 2001 г.

Сред незабравимите спектакли, създадени от него са  "Бряг" от Ю. Бондарев, "Вражелец" от Ст. Л. Костов, "Доктор" от Б. Нушич, "Натан Мъдрецът" от Г.Е. Лесинг, "Добруджанска рапсодия" от Ал.Гиргинов и Ст. Стайчев. „От бесилото към безсмъртието" е негова драматизация и една от най-гледаните постановки.  

За актьорската и режисьорска си работа Стефан Стайчев има много български и международни награди от Полша, Германия, Русия и др. По повод 24 май през  2019 беше отличен с почетен знак „Печат на Цар Симеон Велики“ – сребърен, за принос в развитието и популяризирането на българската култура и изкуство.