Медия без
политическа реклама

Двама учители създават химна „Върви, народе възродени!“

Панайот Пипков пише нотите по текста на Стоян Михайловски направо на черната дъска по време на час

24 Май 2021
Снимка Емил Л. Георгиев

„Върви, народе възродени” е най-възторженият химн, за който се сещаме на днешния празничен ден 24 май – Празникът на буквите. Как е обаче е бил създаден той и как се превръща от стихотворение във всенароден химн, припомня БГНЕС. 

Текстът е създаден на 15 май 1892 г. от големия български писател Стоян Михайловски, тогава преподавател по френски език в Русенската мъжка гимназия. Той написва възторженото стихотворение „Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи“, което ще същата година е публикувано в списание „Мисъл“.

Думите обаче придобиват известност няколко години по-късно, когато учителят по музика Панайот Пипков написва мелодията към тях. Историята разказва, че това е станало спонтанно през 1901 г., в час по пеене в Ловченското мъжко училище. Докато ученик от класа четял вдъхновено стихотворението, учителят-композитор внезапно станал и започнал да пише нотите с тебешир върху черната дъска. Още преди да е ударил училищният звънец за края на часа, мелодията била завършена от своя композитор, а учениците бързо я разучили. 

Така се ражда всеучилищният химн „Върви, народе възродени”. От тогава до сега няма празник, на който да не е изпълнявана. 

Според някои източници това е станало за първи път официално на 11 май 1901 г., когато Църквата почита Свети равноапостоли и славянобългарски просветители Кирил и Методий, като празничен химн за възхвала на делото им и на българската просвета. През 1902 г. за Деня на българската просвета и славянската писменост песента се подема и запява от всички училища в страната.

Заради атеистичните убеждения на новата власт, след 1944 г. части от текста са променени. Така „и Бог ще те благослови“ е заменен с „напред и все напред върви“, а думите в четвъртия куплет „Духовно покори страните, които завладя с меч“ стават „ведно със другите славяни, кръстосай дух със огнен меч“. Цели куплети пък напълно са премахнати от читанките. Това обаче е вече история. 

А „Върви, народе възродени“ си остава най-възторженият и любим на българите химн, с който всички ние посрещаме нашия най-светъл празник. 

Последвайте ни и в google news бутон