957 дървета са премахнати в София от началото на годината до края на юли. Средно на ден това прави по 4.6 дървета, сочат данните от общината, предоставени след въпроси на "Сега" по Закона за достъп до информация. От началото на 2013 г. до сега според официалните данни са отсечени общо 10 632 дървета - кестен, топола, липа, бреза, шестил и ясен. Статистиката по години сочи, че най-усилено дървета са премахвани през 2014 г. - общо 2645, което прави средно по 7.2 на ден. През 2013 г. са отсечени 1582, през 2015 - 2478, през 2016 г. - 1052, а през м.г. - 1924 дървета.
От общината обясняват, че премахването им е по различни причини - част от растителността е болна, стара, засегната от патогени и вредители, вследствие на което изсъхва напълно или частично. Аварийно се премахват изкоренени, пречупени, повалени от лошото време или от "форсмажорни условия". Данните се отнасят за обектите, които се поддържат от дирекция "Зелена система", уточняват от общината.
Според отговорите им в София се залесява с по-голяма скорост, отколкото се сече. За същия период са засадени 12 416 дървета - кестен, акация, червенолистен дъб, шестил, чинар, клен и др. Не е ясно колко от тези дървета обаче оцеляват. Новозасадените фиданки, които не са се хванали (такива могат да бъдат видени из целия град), се възстановяват за сметка на фирмата доставчик, ако причината е лошото им отглеждане, а тези, които са обект на вандализъм, се плащат от общината.
Цените на доставчика в момента са между 15 и 410 лв. без ДДС на дърво в зависимост от обиколката на стъблото, височината, вида и формата на дървото, дали фиданката е била с бала пръст или контейнер. От общината не отговарят коя е фирмата, с която работят, само препращат към сайта на Агенцията за обществени поръчки. В регистъра й се открива поръчка за "доставка на широколистна, иглолистна дървесна растителност и храсти, необходими за територията на зелената система на Столична община за периода 2016-2019 г.", спечелена от фирмата от Павликени "Фидус" ООД.
От общината препратиха до всички районни кметства въпросите за санкционираните за незаконна сеч за периода от 2013 г. до сега. Част от тях отговориха и от това се разбра, че наказаните фирми и физически лица се броят на пръсти. В Нови Искър, "Илинден", "Надежда" и "Подуяне" изобщо няма санкционирани. В район "Оборище" има издадени три акта за нарушения - на една фирма - 40 хил. лв., и на две физически лица за по 1000 лв. И трите нарушения са в частни имоти, като фирмата е наказана заради 20 отсечени дървета.
В район "Студентски" за този период има трима наказани с по 1000 лв. за общо 15 изсечени дървета. През 2016 г. в район "Панчарево" за 20 дървета е наложена глоба от 200 лв. В Банкя глобите също са по 1000-1500 лв. На брой са 4, а отсечените незаконно дървета - 16.
В "Слатина" има четирима санкционирани - една фирма с 15 000 лв. заради 31 отсечени дървета, както и трима души с по 1000 лв. за по 8 дървета всеки.
Заради много дървета - 26, санкционирано дружество има в район "Красно село". Оттам не уточняват каква е наложената санкция. Като общо наказаните в този район са 6. Толкова са и в "Младост". В "Лозенец" са 10, във "Връбница" - петима, а във "Възраждане" - 1.
ПРИМЕР
На ул. "Люлин планина" в центъра на града например тази година бяха отсечени три стари здрави дървета, които се оказаха пред вратите на гаражите на новострояща се кооперация. От общината тогава обясниха, че сечта е съгласувана с тях. На мястото на тези дървета първо бяха засадени декоративни туи, а после - фиданки, които няколко месеца по-късно изглежда, че няма да оцелеят. Което само ще улесни собствениците на гаражите, които и без това под погледите на служителите на Центъра за градска мобилност (ЦГМ) използват новия тротоар за паркинг, въпреки че районът е зелена зона.