Обещаната от кабинета нова комплексна детска болница няма да е на мястото на Правителствена, а част от нея, или поне така смятат в самата болница "Лозенец".
"Ръководството на Университетска болница „Лозенец" приветства решението на българското правителство за разширяване на профила на болницата с изграждането на допълнително лечебно заведение за болнична помощ, осигуряващо комплексно лечение на деца. Убедени сме, че това ще допълни широкия спектър от високопрофесионални здравни услуги, предлагани в болницата, както и ще даде възможност на студентите да обогатят знанията си по още една изключително важна за страната специалност - педиатрията", обявиха вчера от лечебното заведение. Сигурни сме, че идеята на премиера Бойко Борисов ще намери добро професионално развитие и тя несъмнено ще повиши авторитета на болница „Лозенец" като едно от най-професионалните лечебни заведения в България", допълват от болницата.
В сряда Министерският съвет реши да отмени законов текст, според който болница „Лозенец“ е лечебно заведение към Министерския съвет, а целта е да се даде "възможност на правителството да вземе решение по отношение на статута на болницата, превръщайки я в първото многопрофилно лечебно заведение за болнична помощ, осигуряващо комплексно лечение на деца". Тъй като повече обяснения по въпроса няма, не е ясно дали коментарът на Правителствена болница обяснява решението на кабинета, или му противоречи.
Според шефа на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова "ще се наложат модернизация и преструктуриране на съществуваща база". "Категорично ще трябват инвестиции. Надявам се, че те ще могат да бъдат осигурени в рамките на добрата работа на приходните институции и добрите приходи в бюджета“, коментира тя пред БНР.
БЮДЖЕТ
Без особена дискусия комисията по бюджет в парламента прие на второ четене вчера бюджета на здравната каса за 2019 г. заедно с всички спорни поправки във всички здравни закони, които се правят с преходни и заключителни разпоредби на закона за бюджета. Догодина фондът за лечение на деца ще премине към НЗОК, агенциите за медицински одит и за трансплантации ще се обединят в агенция за медицински надзор, предвиждат част от промените. Болниците ще се прелицензират по нови медицински стандарти от новата агенция, а появата на нови клиники ще се разрешава от Министерския съвет. Според здравното министерство с подобни промени се подготвя почвата за реформите в осигурителния модел, които да се въведат от 2020 г.