Медия без
политическа реклама

Хората с българска пенсия в чужбина трябва да доказват на НОИ, че са живи

За изселниците в Турция условието е да подават декларация "Живот" два пъти годишно

Илияна Кирилова

Напомняне на НОИ към изселниците в Турция освети малко известен регламент за хората, които получават български пенсии в чужди държави. Два пъти в годината хората, които получават пенсии на базата на споразумението между правителствата на България и Турция, трябва да декларират пред българските власти, че са живи, напомни вчера нашият Национален осигурителен институт. Изискването е заложено в договора, подписан през 1998 г. от Иван Костовq и не е променяно въпреки инициативите за намаляване на административната тежест и прехвърлянето на тежестта за подобни справки от гражданите към съответните институции.

Получателите на български пенсии в Турция трябва през месеците януари и юли на съответната календарна година да се явяват лично пред официален орган в Турция за заверка на декларацията за живот. След заверката оригиналът на документа се изпраща до централата на НОИ в София. Пенсиите на лицата, за които документът не е получен в срок до 10 февруари - за първото полугодие на съответната календарна година, и до 10 август - за второто полугодие на същата, се спират, посочват от осигуряването. Изплащането им се възобновява след получаване в НОИ на въпросната надлежно заверена декларация за живот, обясняват от института. Официални органи за заверка на декларациите са посланиците и консулите на България в Турция, но изселниците ни могат да поискат заверка и от турския Институт за социално осигуряване или други длъжностни лица, определени от турското вътрешно законодателство - община, кметство, областна управа, нотариус и т.н.

Подобно изискване има за всички български пенсии, получавани в чужбина, но според наредбата за пенсиите декларацията се подава веднъж годишно - от 1 ноември до 31 декември, освен ако в международния договор не е предвидено друго, както е с Турция. От 2015 г. декларацията "Живот", която за някои страни се казва декларация за продължаване получаването на пенсия от България, може да се подава и по електронен път, но както често става с българските "електронни" услуги, човек трябва да се разходи поне веднъж до България - за да си извади персонален идентификационен код, който се издава от териториалните поделения на НОИ или за да си извади електронен подпис от български доставчик на такава услуга. На сайта на НОИ са публикувани 14 вида формуляри на различни езици.

ОБХВАТ

Общо 15 010 са българските граждани, които получават българска пенсия в Турция на базата на споразумението между двете държави, показва справка на НОИ. Общият брой на лицата (заедно с тези в Турция), които получават българска пенсия извън страната, е 27 920. Не всички те са български граждани. Най-много пенсии от НОИ се изплащат в Германия, Испания и Гърция. Средният размер на пенсията по международни спогодби е 233.87 лв. по данни за първото тримесечие.

Още по темата