Медия без
политическа реклама

Фалшивата новина за детските градини и мръсните пари се оказа истинска

Според указание на ДАНС в забавачките ще се обучават само хората, които работят с обществени поръчки

26 Февр. 2019ЙОАНА ПЕТРОВА
Илияна Кирилова
Зад тази ограда ще трябва да се проведе обучение как да се разпознават опитите за пране на пари и финансиране на тероризма.

Фалшивата новина, че в детските градини също трябва да се води обучение по Закона за мерките срещу изпирането на пари, се оказа съвсем истинска. От няколко дни информацията, че и забавачките попадат в обхвата на закона, обикаля социални мрежи и медии, но в събота зам.-шефът на ГЕРБ Цветан Цветанов я определи като фалшива. Пред младежкия актив на ГЕРБ той увери, че такива указания на ДАНС няма и всичко е плод на пропагандната машина на БСП.

На следващия ден БСП показа копие на писмо до директорите от регионалното управление на образованието в София, в което се посочва, че трябва да разработят "мерки за контрол и предотвратяване изпирането на пари и финансиране на тероризма" за 2019 г. в съответното учебно заведение. "Изводите за решенията на управляващите - как и къде да се борят с прането на пари и за авторите на фалшиви новини оставаме на вас", завършва съобщението на левицата. ГЕРБ обаче предпочете да замълчи по въпроса. Междувременно социалните мрежи започнаха да се пълнят с оплаквания от служители на детски градини, които вече са попълнили прословутия план за обучение.

Любопитно е, че Цветанов в случая развя като фалшива новина нещо, което и сега може да се види като указание на сайта на ДАНС. "При осъществяване на основната си дейност детска градина или училище не попадат в обхвата на чл. 4 от ЗМИП. Когато такива лица са ангажирани с организиране възлагането на обществени поръчки, попадат в обхвата на чл. 4 от ЗМИП и тази категория лица е посочена още в чл. 3, ал. 2, т. 6 от отм. ЗМИП, изменен, допълнен и обнародван в ДВ бр.1/2001 г. В този случай следва да се осигури обучение не на всички служители, а само на тези, участващи в организиране възлагането на обществени поръчки", пише в съобщението на агенцията.

В същия дух е и отговорът на МОН до "Сега" по този въпрос. "Министерството на образованието и науката не е изпращало указания към детските градини и училищата. До регионалните управления на образованието са изпратени примерен план и график за обучение, които могат да бъдат използвани като модел за разработването на такива. Писмото е изпратено до управленията след постъпили искания от директори на образователни институции за оказване на съдействие от страна на МОН за изпълнение на законовите изисквания", обясниха вчера от екипа на Красимир Вълчев пред "Сега". Оттам уверяват, че "МОН е отговорно към процесите, които протичат в образователната система, и счита, че на първо място те трябва да бъдат законосъобразни".

ЗАКЪСНЕНИЕ

Писмото на МОН до регионалното управление в София, че директорите трябва да разработят мерки за контрол и предотвратяване изпирането на пари и финансиране на тероризма, е с изходящ номер от 15 февруари 2019 г., което всъщност е крайната дата, до която цялата тази бумащина трябваше да е приключила и предадена в ДАНС.

Ключови думи:

пране на пари, ДАНС

Още по темата