Медия без
политическа реклама

Българско семейство загина при самолетна катастрофа в Македония

"Чесна", управлявана от бизнесмен, се разби на 30 км от Скопие. Версиите се изчерпват с лоши метеорологични условия

БГНЕС

Четиричленно българско семейство загина при самолетна катастрофа в Македония. Трагедията се е разиграла в 16:18 ч. местно време (17:18 българско време) във вторник, когато малък самолет "Чесна П210Н", летящ от Охрид за София, изчезва от радарите на системите за контрол на полетите в Македония. Според македонското РВД контактът с машината е загубен на около 26 км южно от Скопие. Самолетът се е разбил в труднодостъпния и заснежен район на връх Солунска глава в планината Якубица. Имената на загиналите все още не са обявени официално.

Първият сигнал за проблем бил получен на летището в Скопие. Пилотът докладвал за изключително силна турбуленция и ниска облачност, след което сигналът се е изгубил. Според данните на диспечерската служба самолетът е паднал от височина 4200 метра и се е разбил на надморска височина 2200 метра. В него са пътували 49-годишен мъж, съпругата му и двете им дъщери - на 14 и 18 години. Машината е управлявана  от мъжа, който е бизнесмен, занимаващ се с рециклиране на отпадъци. Той е с редовен лиценз за пилот, а "Чесна"-та е негова собственост и е имала немска регистрация.

Останките от разбилия се самолет с четиримата българи, както и телата им, са открити, обяви в сряда вътрешният министър Младен Маринов пред журналисти след заседание в Министерския съвет. След експертизата ще бъде потвърдена самоличността им. "Извършва се оглед, за да се изяснят причините за катастрофата. Ще се извърши проверка и на техническото състояние на самолета", каза още вътрешният министър. По думите му тези катастрофи са сложни за разследване. На няколко пъти преди това, Маринов обявяваше готовност да бъде изпратен български хеликоптер, който да участва в издирвателните дейности, но македонските власти отказаха.

Пак в сряда стана известно, че заради катастрофата и премиерът Бойко Борисов е говорил със своя северномакедонски колега. "Разговарях с премиера Зоран Заев. От снощи сме в комуникация, правят всичко възможно да стигнат до катастрофиралия самолет. Нашият хеликоптер е готов от вторник вечерта. Засега се счита, че ще стигнат, но е много непристъпна местността. Дано по-бързо стигнат, за да видим и причините за катастрофата", заяви преди началото на правителственото заседание Борисов. Малко по-късно стана ясно, че македонските служби са открили останките на самолета и телата на загиналите. На мястото оглед са направили и двама македонски прокурори.

Заради случая посолството ни в Скопие организирало кризисен щаб. Българският консул е присъствал на приемането на телата на загиналите в "Съдебна медицина" в Скопие. Обявено бе, че се очаква официалното идентифициране да отнеме повече време, защото на мястото на инцидента не са открити документи, които вероятно са изгорели. Българските власти два дни не потвърждаваха и не съобщаваха имената на жертвите, като се оправдаваха с македонските власти. В сряда вечерта те все пак обявиха инициалите на загиналите - Г.Б. (роден 1970 г.), К.Б. (1972), Г.Б (2005), Б.Б (2000).

 В същото време в сряда македонският "Фокус", цитиран от българския "Фокус", обяви, че се е появил аудиозапис от диалога, проведен между контролната кула в Македония и пилота, управлявал самолета. Според записа мъжът е влязъл в контакт с контролната кула, защото почувствал турбуленции, докато управлявал самолета. В един момент диспечерът попитал пилота дали все още има проблеми, а той отговаря, че няма, но пред него има голям облак, през чийто процеп може да види земята.
„Опитваме се да избегнем един по-голям облак“, казвал мъжът. След това имало диалог между ръководителите на полети: „Може да лети над Солунската Глава, няма облаци, със сигурност е чисто и с база над 300 метра над върха“. „Да, но пилотът каза, че е бурно и го няма на радара“, казва друг диспечер. От записа става ясно, че веднага след това управлявалият машината мъж се опитвал да обясни, че са попаднали на място с много лоши метеорологични условия. Преди пилотът да успее да завърши изречението си обаче, връзката се разпада. След това се чува, че ръководителят на полета от Скопие вика пилота, но няма отговор.

ВЕРСИИ

Повечето версии за трагедията засега стигат до рязко влошили се атмосферни условия. Метеорологичните условия във всеки един момент могат да се променят. Всеки пилот сам решава по какъв маршрут да се движи. При възникване на някакъв проблем във въздуха той сам преценява каква маневра да направи, за да го избегне”, заяви пред Нова ТВ директорът на ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация” Станимир Лешев. По думите му във вторник в района са излитали самолети. „Ще направим връзка с немските власти, за да установим летателната годност на самолета. Той не е с наша регистрация и нямаме данни за него. Не е в регистъра ни, ние не извършваме никакви технически експертизи, инспекции и т.н. Инспекциите се извършват там, където летателната машина е регистрирана. Самолетът е бил поддържан в Германия, там се е следяло за неговата изправност”, каза още Лешев. По-късно на брифинг той обяви, че към момента пилотите от този тип - PPL (private pilot license) в България са 276.  Въздухоплавателните средства под 2000 кг са 146, а от марката „Чесна“ са 35.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон