Медия без
политическа реклама

Айляшки фестивал, паневритмия и суинг влизат в "Пловдив 2019"

360 проекта ще има в програмата за европейска културна столица под тепетата

Снимка: Архив

Айляшки карнавал, паневритмия, суинг, джаз - това са част от проектите, включени в програмата "Пловдив - европейска културна столица 2019", чийто окончателен вариант вече е публикуван. Градът ще се представи с 360 проекта и около 500 събития, групирани в четири платформи - "Сливане" (за интеграцията на етноси, малцинства и поколения), "Трансформиране" (за рециклиране на забравени градски пространства), "Възраждане" (за опазване на културното наследство) и "Релаксиране" (устойчив начин на живот).

Паневритмията е сред трите изпълнения, включени в клъстера "Айляшки град" от платформата "Релаксиране". За начинаещите в танца ще има и обучителен курс, който ще започне на 10 октомври. Проектът е един от акцентите на програмата, а целта му е да покаже на жителите и гостите на града, че и под тепетата може да се живее по-бавно, по-природосъобразно, така че да остава време и за спорт, и за духовни преживявания. В две издания ще се проведе уличен "Айляк парад", а в него ще се включат и гигантските карнавални кукли, изработени в работилниците на "Склад Тютюневият град" като събирателен образ на айляка. Първата не толкова мащабна версия, наречена "Малък Айляк парад", е предвидена за 26 октомври. Голямото карнавално шествие пък ще тръгне по главната улица на Пловдив на 4 май догодина. 

В културната програма са включени и събития, които са традиция за града - например есенният джаз фест. Тази година за откриването на 31 октомври е поканена бразилската певица и пианистка Елиане Елиас, а за финала пристига със саксофона си световноизвестният норвежки музикант Ян Гарбарек. За края на април догодина пък е планиран един от театралните фестивали, който ще представи постановка, посветена на различните форми на насилие с идеята да покаже на зрителите как да се справят с тях.

Трите клъстера - "Махала", "Регионале", "Красавицата и Изтока", които са част от платформата "Сливане", пък ще привличат зрители с инициативи и проекти, предназначени специално за квартал "Столипиново". Музикалният проект „Докато тя пее“ ще изведе на една сцена артисти с корени от идишката, фризийската, българската и ромската култура.

За Деня на детето 1 юни по идея на немските архитекти Мартин Калтвасер и Майк Ронц от архитектурно студио ARGE KA-RO на Младежкия хълм в Пловдив ще израсне цял детски град. Хлапетата ще вдигнат временна градска среда с естествени и рециклирани материали, най-удобната според представите им за учене и игра. През юли 2019 г. по проекта "Да научим от Столипиново", пак на същото архитектурно студио от Германия, над река Марица ще се издигне дървен мост, който заедно с други временни съоръжения ще свърже най-големия ромски квартал на Балканите с останалата част от града с идеята за сближаването на двата бряга.

На 29 юни 2019 г. на сцената на Античния театър пък ще си партнират деца от различните етноси на Пловдив и едни от най-обичаните актьори като Владимир Пенев, Снежина Петрова, Владимир Карамазов. Мащабният спектакъл "Медея" е предвиден за финала на едноименния проект на "Легал арт център", а фокусът му е върху общочовешки теми като правото на живот, избора, предателството, любовта и отмъщението. До края на септември 2019 г. в близкото до Пловдив село Свежен малки и големи ще участват в теоретичните и практическите занимания, свързани с Аджарската книжовна школа. Обучението е също така по ключовия за програмата проект "Кирилизацията". Той предвижда кинопрожекции и посещения на исторически места в региона, които открояват характерните особености на средновековното ни ръкописно наследство.

 Четири дни - от 26 до 29 септември 2019 г., Градът под тепетата ще се раздвижва и в ритмите на суинг. Начинаещите ще могат да вземат уроци по ретро танца, завладял света през 30-те години на миналия век, от най-добрите преподаватели по суинг в световен мащаб. Освен дневни танцови уроци фестивалът, организиран от "Линди Хоп България", включва и международни състезания в различни категории и възрасти, вечерни събития с шоу програма и музика на живо.

АУТ

Финализирането на програмата не мина без конфликти. Оказа се, че спектакъл на трупата на легендарната хореографка Пина Бауш не е попаднал сред одобрените проекти. Проектът за гостуването на "Откакто тя" е на фондация "Едно за култура и изкуства" на Асен Асенов, който се оплака във "Фейсбук", че един от гласувалите "против" се аргументирал с репликата, че "това е проект за няколко джендъра". От "Пловдив 2019" обаче третират тази кандидатура като "опит за допълване на бюджета на вече одобрено събитие". Става въпрос за One Dance Week на същата фондация. На това Асенов отговаря пред "Дневник", че "Откакто тя" не може да бъде част от фестивала поради ангажиментите на трупата, освен това двете събития са с почти еднакъв бюджет, поради което не може едното да допълва другото.

Последвайте ни и в google news бутон