ърсене на извънземна цивилизация е възможно не само по радиосигнали, но също така и по космическите отпадъци около планетите с разумен живот, става ясно от статия в Astrophysical Journal. Испанският астроном Хектор Наваро (Hector Socas-Navarro) вярва, че спътници и космическите станции остават отличителен знак, когато преминават пред диска на съответната звезда. И това може да се наблюдава с наличните на земята инструменти.
В основата на проекта SETI за търсене на извънземен живот стои предположението, че технологично напреднала цивилизация ще използва радиокомуникационни системи, включително спътници. От това следва, че тя вероятно ще използва космически кораби и станции. В същото време в орбита могат да се натрупат достатъчно голям брой устройства, включително неработещи (космическите отпадъци), и те стават видими, дори със съвременните телескопи.
Наваро нарича зоната с космически отпадъци около дадена планета "пояса на Кларк".
Наваро разглежда пояса на Кларк около няколко планети - Земята, Проксима b и TRAPPIST-1 d, e, f. Така той стига до извода, че поясът на Кларк ще се вижда най-добре в системи на червено джудже и планети с близки орбити.
Според симулациите телескоп 10 м, работещ в инфрачервения диапазон (например един от телескопите в Мауна Кеа, Хавай), може да регистрира артефакти около Proxima b. Освен това такъв телескоп може да види пояс на Кларк около повечето планети в TRAPPIST.
В системи, подобни на Слънчевата, е по-трудно да се открият отпадъци, въпреки че в този момент в орбита има 750 000 отломки, по-големи от един сантиметър. Наваро смята, че това е така заради пречупването на светлината.
Ще търсим извънземни по космическия боклук
21 Март 2018

Сега в орбитата на Земята има 750 000 отломки, по-големи от един сантиметър. Предположението е, че и извънземните оставят боклук по пътя си.

Ако искате да подкрепите независимата и качествена журналистика в “Сега”,
можете да направите дарение през PayPal
можете да направите дарение през PayPal