Медия без
политическа реклама

Проклятието над световните шампиони

Германия стана третият пореден действащ носител на титлата, който си тръгва още след груповата фаза

Германия стана третият пореден световен шампион, който си тръгва още в групите на следващото първенство.
ЕПА/БГНЕС
Германия стана третият пореден световен шампион, който си тръгва още в групите на следващото първенство.

Германия пристигна в Русия като един от фаворитите за световната титла. Всъщност всички специалисти, медии, дори компютърни симулации на статистици и математически анализатори, сочеха "маншафта" или като победител, или поне като финалист, заедно с Бразилия. Вместо това обаче играчите на Йоахим Льов си тръгнаха с наведени глави още в групата, като завършиха на последно място след две загуби - от Мексико и Южна Корея, и една измъчена победа над Швеция.

За Германия това бе първо отпадане в първата фаза на световно първенство от 1938 г. Но за световните шампиони по принцип това не е нищо ново. Германия стана третият пореден носител на купата, който си тръгва още след  груповата фаза на следващото първенство. През новия век общо 4 от 5-те световни шампиона са били на този хал. И четирите провала са на европейски отбори, а единственото изключение е Бразилия, която спечели титлата през 2002-ра и игра 1/4-финал през 2006-а. Последният случай, в който европейски отбор шампион успява да излезе от групите на следващото първенство, е Германия през 1994 г., когато обаче бундестимът отпадна от България на 1/4-финал. Оттогава носителите на титлата от Европа търпят провал след провал.

 

Франция – шампион през 1998-а,

отпада в групите през 2002-ра

 

Паметната победа с 3:0 срещу Бразилия на финала в Париж през 1998 г. донесе първата световна титла на Франция. Триумфът беше последван от още един – на Евро 2000, когато „петлите“ биха Италия. Разбираемо, на световното първенство в Япония и Южна Корея през 2002 г. Франция пристигна с големи очаквания. Тимът бе считан за абсолютен фаворит, но още в първия мач допусна шокираща загуба – 0:1 от Сенегал в Сеул.

„Франция ще се класира напред“, каза тогава треньорът на „петлите“ Роже Лемер, но сгреши в прогнозата си.

Пълният със звезди отбор завърши 0:0 с Уругвай в следващия мач, а напрежението в последния си каза думата. С голове на Денис Ромедал и Йон Дал Томасон Дания би с 2:0 и прати шампионите у дома. „Петлите“ завършиха на дъното в групата - без победа, без отбелязан гол. Това и до момента е най-лошото представяне на световен шампион в историята. Отпадането на Франция бе първият случай, в който носител на титлата е елиминиран още в групите, от 1966 г., когато Бразилия си тръгва в първия кръг. Но далеч не е последен.

„Това наистина е ужасно, защото световните шампиони не отпадат в групите. Ние все още имаме най-добрите играчи, но нещо е счупено в машината“, каза капитанът на Франция тогава Марсел Десаи. „Получихме това, което заслужавахме. Може би не бяхме достатъчно отдадени и заради това не спечелихме мачове, които трябваше да спечелим“, допълни Патрик Виейра.

Франция все пак си взе поуки и на следващото първенство стигна финал, загубен с дузпи от Италия.

 

Италия –  шампион през 2006-а,

отпада в групите през 2010-а 

 

През 2006 г. Италия стигна до четвъртата си световна титла - драматична победа на полуфинала срещу Германия с продължения, а след това успех с дузпи на финала срещу Франция. Но 4 години по-късно „скуадра адзура“ направи ужасна "защита" на титлата си.

Италианците завършиха на дъното на групата си в ЮАР. Подобно на Франция през 2002-ра, те не постигнаха победа, но поне завършиха наравно в два от мачовете си. Италия започна с 1:1 срещу Парагвай, последвано от ново 1:1 - с Нова Зеландия. В последния си мач „адзурите“ паднаха с 2:3 от дебютанта Словакия. И това бе първият случай в историята, в който Италия не успява да спечели нито един мач на световно първенство.

„Поемам пълна отговорност. Ако един отбор излезе на терена за важен мач със страх в сърцето, главата и краката си, това означава, че треньорът не ги е подготвил както трябва. Мислех си, че футболистите, които избрах, ще успеят да покажат нещо различно, но очевидно съм сгрешил“, коментира тогавашният треньор на Италия Марчело Липи, който изведе отбора до триумфа в Германия 4 години по-рано.

Италианците обаче не си взеха поука от отпадането през 2010-а. През 2014 г. те отново не успяха да минат групите, а на това световно въобще не се класираха.

 

Испания – шампион през 2010-а,

отпадане в групите през 2014-а

 

В периода 2008-2012 г. Испания доминираше международната сцена. По средата на тази доминация - през 2010 г., спечели първата си световна титла, а преди и след това взе две европейски титли. На финала на световното в ЮАР Испания победи с 1:0 Холандия след продължения. На следващия мондиал - в Бразилия`14, обаче „Ла фурия роха“ се провали.

В първия мач холандците си върнаха поне малко за финала на предишното световно и смачкаха Испания с 5:1. Вратарят Икер Касияс допускаше нетипични за него грешки, а защитниците също не бяха особено стабилни. Последва загуба с 0:2 от Чили, която на практика сложи край на шансовете за класиране напред. В последния си мач играчите на Висенте дел Боске биха с 3:0 Австралия, но това не ги спаси от историческия провал.

„Ако преди да дойдем в Бразилия някой ми беше казал, че ще сме в тази позиция, щях да си помисля, че това е невъзможно, защото знам как тренираха играчите и колко фокусирани бяха“, каза Дел Боске след отпадането.

Испания не се представи особено добре и на настоящото световно първенство, като отпадна на 1/8-финал след дузпи от Русия. Причината обаче бе по-скоро уволнението на треньора Хулен Лопетеги само ден преди началото на мондиала заради това, че се договори да подпише с „Реал“ (Мадрид).

 

Германия – шампион през 2014-а,

отпадане през 2018-а

 

Бундестимът спечели четвъртата си световна титла в Бразилия по убедителен начин. На полуфинала разби със 7:1 домакините, а на финала се наложи над Аржентина с продължения. Сега обаче не игра така, както го правеше преди. Дали заради възрастта на играчите, грешна селекция или липса на мотивация, Германия завърши на дъното.

Целият германски футбол загуби не просто един мач, а всичко, което беше градено в последните години. "Съжаляваме“, каза треньорът Йоахим Льов, който все пак ще води тима до 2022.

Последвайте ни и в google news бутон