Медия без
политическа реклама

Русия дава на Сирия ракетна система С-300 заради сваления Ил-20

Защо Москва не вярва на оправданията на Израел за инцидента

24 Септ. 2018Обновена
Интернет архив

Русия ще предаде на сирийската армия зенитно-ракетна система С-300 за засилване на способностите на страната за отбрана. Това обяви министърът на отбраната на Руската федерация Сергей Шойгу, като подчерта, че решението на Москва е свързано със свалянето на разузнавателния самолет „Ил-20“ над Източното Средиземноморие, предава TACC, цитирана от Агенция Фокус.
„През следващите две седмици на Въоръжените сили на Сирия ще бъде предадена зенитно-ракетна система С-300. Тя е способна да прехваща средства за въздушно нападение на далечина, по-голяма от 250 км и едновременно с това – да поразява няколко въздушни цели“, поясни Шойгу.
Съгласно думите му, системата ще укрепи съществено бойните възможности на сирийската ПВО. 
„Подчертавам: през 2013 г. по молба на израелската страна преустановихме доставката в Сирия на С-300, която бе подготвена за транспортиране, а сирийските военнослужещи бяха преминали през съответната подготовка. Днес ситуацията е различна. И то не по наша вина“, категоричен бе военният министър на Москва.

"В района до Сирия над Средиземно море ще има радиоелектронно заглушаване на сателитната навигация, бордовите радарни системи и комуникационните системи на военна авиация, която атакува обекти на сирийска територия", обяви още той.

Русия обвини ВВС на Израел за трагичния инцидент с „Ил-20“, в резултат на което Москва загуби 14 от военнослужещите си. На свой ред израелските военни отричат да имат вина за катастрофата на руския разузнавателен самолет.

Доставката на зенитно-ракетната система С-300 за Сирия е с цел защита на руските военнослужещи в страната и решението не е насочено срещу трети страни. Това увери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в отговор на въпрос дали решението на Москва може да повлияе негативно на двустранните отношения между Русия и Израел.„

За всички би трябвало да е очевидна необходимостта от действия на Русия за засилване на сигурността на военните й. В този случай Русия се ръководи единствено от този интерес, действията й не са насочени срещу трети страни, а към нашите собствени военни“, поясни Песков.

Защо Русия не вярва на оправданията на Израел, обяснява в същото време руският ежедневник “Взгляд“, цитиран пак от Фокус.

Руското Министерство на отбраната предостави подробна информация за катастрофата на Ил-20 в Сирия въз основа на данни от обективния контрол. И тези данни абсолютно не съвпадат с версията, която Израел упорито се опитва да популяризира.

Защо руските и израелските военни твърдо са решили да защитят позициите си до последно?
Руското Министерство на отбраната, на брифинг на 23 септември, предостави подробна информация за обстоятелствата около катастрофата на руския самолет в Сирия на 17 септември. Информацията се основава на данни от обективния контрол на въздушната ситуация, получена от различни радарни съоръжения. В същото време Русия взе под внимание материалите, предадени от Израел.
Новият доклад допълва и коригира по-ранните изявления на руската армия. Така че официалният представител на отбраната генерал-майор Игор Конашенков заяви, че израелските военновъздушни сили са уведомили руските колеги за планираната атака. Освен това, според представител на Министерството на отбраната, израелските ВВС не са съобщили за местоположението на своите изтребители F-16 и и така са въвели руската страна в заблуждение около зоната на удари – вместо ударите на цели разположени на запад от Латакия, са били съобщени цели в северната част на Сирия. Това е попречило на Ил-20 да отиде в безопасна зона - след предупреждението на командира на въздухоплавателното средство е било разпоредено да напусне зоната на юг от задачата и да се върне в базата.
Конашенков още веднъж подчерта: "Израелският пилот не може да не разбере, че ефективната отразяваща повърхност на Ил-20 е много по-голяма от аналогичната повърхност на изтребителя F-16 и руският самолет ще бъде предпочитаната мишена за противовъздушната ракета". И това също е в противоречие с версията на израелците.
В тази връзка, на представителя на Министерството на отбраната потвърди, че вината за сваления разузнавателен самолет в Сирия Ил-20 е на израелски ВВС, които или са действали непрофесионално или става дума за престъпно нехайство. Според него действията на Израелските военновъздушни сили са извън цивилизованото изграждане на отношения и биха могли да застрашат пътнически и транспортни самолети.
По този начин, въпреки всички усилия на Израел да се освободи от отговорност за катастрофата на руския самолет, Министерството на отбраната настоява за своята версия на случилото се и продължава да обвинява израелците.
Такава упоритост може да се дължи, от една страна, на факта, че Израел не са склонни да поемат отговорност за грешките си и да накаже своите военни, както беше казано по-рано за вестника от бившия шеф на израелските тайни служби "Натив" Яков Кедми.
На второ място, в Израел се опасяват, че ответните действия на Русия в инцидента с Ил-20 може да доведе до ограничаване на зоната за полети на израелските ВВС над Сирия, което ще позволи на Иран да засили позициите си в региона, и по тази причина не иска да признае вината си.
Има още една причина. "Вече три десетилетия говорим за доставката на сериозни системи за противовъздушна отбрана в Сирия и за тяхното предаване на сирийските военни. Израел предприе толкова много различни действия, за да предотврати това. И днес подобна перспектива отново стана очевидна. Разбира се, Израел ще се опита да предотврати това ", подчерта военен експерт.