Частните болници ще бъдат задължени да прилагат ЗОП при купуването на лекарства и и други медицински изделия, както и при доставката на стоки и услуги. Те ще трябва да се подготвят за нови ред на доставки в кратки срокове - 2 месеца след влизането в сила на съответните законови изменения, като вече сключението договори ще бъдат изпълнени по стария ред.
Това предвиждат приети на първо четене в НС промени в Закона за обществените поръчки. Проектът бе внесен от депутати от ПП-ДБ, но не е ясно дали ще бъде окончателно приети и на второ четене. Включването на частните лечебни заведения към ЗОП стои като юридически казус от години и не се решава въпреки нееднократно правени опити в тази посока.
С гласуваните на първо четене промени в закона ще бъде включена нова дефиниция на публичноправна организация. Това са организации, които са собственост над 50% на държавата или са контролирани от нея и повече от половината от приходите им идват от публичен източник. В тази група попадат и смесени търговски дружества. Частните лечени заведения досега бяха изцяло изключени, независимо от дела на финансиране, което получават от държавата. Занапред те също ще имат статут на публично-правна организация, ако над 50% от парите им са от публичен източник или се контролират управленски от публични органи. В мотивите към законопроекта се изтъква, че съществуващото в момента изключение за частните болници нарушава директивата на ЕС за обществените поръчки. Това се знае от години, но се правят превратни тълкувания има или няма нарушение на директивата. Частните болници са категорични, че не следва да прилагат ЗОП при покупката на лекарства, защото парите, които получават от държавата, са за изпълнение на клинични пътеки и няма пряка връзка между тях и доставката на лекарства. От НЗОК обаче изтъкват, че прилагането на ЗОП ще доведе до спестяването на около 100 млн. лв. на година, които сега пак се плащат от пациентите по един или друг начин, защото се калкулират в разходите.
116 са частните болници в България – 34% от всички болници в страната. Според данни, изнесени в журналистически разследвания, изключването на частните болници от задължението на провеждат обществени поръчки за лекарства ощетява НЗОК с над 100 млн. лв. годишно, а разликата в цените на едни и същи лекарства, на един и същ
производител, може да достигне 14-15 дори 28 пъти между държавни и частни лечебни заведения, коментира Надежка Йорданова. От ПП-ДБ припомнят, че частните болници са провеждали обществени поръчки до 2016-а г., когато задължението отпада от закона по предложение на ГЕРБ. Днес проектът мина на първо четене в последните минути от работния ден, в деня на опозицията, като проектът проби в дневния ред.