Еволюцията има едно златно правило - животинските видове не могат да си върнат характеристика, която са загубили през вековете.
Дамиен Айсер - чилиец, който работи за Австралийския национален университет, твърди, че е открил нарушение в това правило. Австралийската държавна телевизия ABC обяви на своя сайт историята на спорното откритие на Айсер, което се отнася до южноамериканските гущери.
Това е вид гущери, които снасяли яйца, а когато се заселили по студените върхове на Андите, се превърнали в живораждащи.
Айсер твърди, че няколко вида от тези гущери са се върнали към размножаването с яйца, след като учените ги пренесли от планинските върхове в по-топлите райони.
"Инкубацията на яйцата не е била достатъчно ефективна при ниски температури, а планинските върхове на Андите са много студени. Поддържането на яйца в такава среда не е добро решение, така че те са се превърнали в живораждащи. Имаме обаче убедителни доказателства, че те отново са се променили и са започвали пак да снасят яйца, когато са се върнали в по-топлите райони", обяснява Айсер.
Нито един бозайник никога не е рееволюриал към снасяне на яйца. Айсер припомня, че според закона за еволюцията вероятността даден вид да си възвърне характеристиката, която вече е изгубил, е изключително малка. Например, след като змиите са загубили крайниците си, едва ли ще им се появяват пак.
Биологът от университета в Мелбърн Оливър Грифит, който специализира в развъждането на гущери, казва, че трябва внимателно да се проучи откритието на Айсер. "Трябва да направим допълнителни експерименти, преди да изразим такива революционни претенции", каза Грифит.