Швеция е изправена пред риск от политическа криза, след като парламентарните избори не излъчиха потенциално стабилно мнозинство, предадоха световните агенции. Двете основни коалиции са с почти изравнени резултати. Антиимигрантската партия „Шведски демократи” пък не постигна предричаните й 20% от гласовете и остава трета политическа сила. Очертава се дълъг и сложен процес на формиране на коалиционно правителство, като според анализаторите е по-вероятно да има десноцентристка коалиция. При почти пълно преброяване управляващият блок на социалдемократите на Стефан Льовен, Зелените и Лявата партия излезе на първа позиция с 40.6% - с минимална разлика пред опозиционната центристка коалиция на Улф Кристенсон с 40.3%. Това означава, че двата големи блока ще разполагат със съответно 144 и 142 места от 349-мандатния шведски парламент. Националистите от "Шведските демократи" получиха 17.6% от гласовете - значителен ръст в сравнение с резултата им отпреди четири години (12.9 на сто), но все пак по-нисък от прогнозите за излизане на второ място сред националните политически сили. Партията на Джими Окесон ще разполага в парламента с 63 места. Той заяви, че е готов да сътрудничи с други партии.
Както десницата, така и левицата заявиха твърдо преди изборите, че няма да обсъждат вариант за съставяне на кабинет с помощта на крайнодясната партия. Премиерът Стефан Льовен обаче вече се обърна към опонентите си с призив за сътрудничество за разрешаване на патовата ситуация.
910712 ТЕНДЕНЦИЯ
Швеция изглежда устоя на националистическата треска, предизвикана от миграционната криза в Европа, пише френският в. "Монд". Дясната опозиция е решена да свали социалдемократите, но за да има стабилно мнозинство, ще й се наложи да отмени "карантината", която досега пречеше на крайнодясната партия да получи директно политическо влияние. Стъпка, която може да се окаже рискована предвид, че центристите и либералите са повтаряли неведнъж, че отказват да сключват "сделка с дявола". Седем от десет привърженици на консерваторите не искат да чуят за подаване на ръка на крайната десница, отбелязва изданието. От особено значение за шансовете на левоцентристите да съставят правителство е фактът, че Зелените преминаха 4-процентовата бариера, отбелязва британският в. "Гардиън".