Десетпроцентният корпоративен данък върху неразпределената печалба да бъде премахнат. За това настояват икономисти от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). Според тях още от следващата година може да се въведе нулева ставка за данък печалба, без това да предизвика съществена загуба за хазната. В средносрочен и дългосрочен план обаче мярката ще доведе до повече постъпления от другите видове данъци вследствие на увеличаване на инвестициите, на икономическия растеж и на покупателната способност на населението.
Подобна теза наскоро изказаха и други икономисти като бившия премиер Иван Костов и проф. Боян Дуранкев от УНСС.
"В този си вид корпоративният данък е несправедлив, неефективен и носи вреда на икономиката, на предприятията и на всички нас", заяви Стефан Станев от ЕКИП. Според икономистите налогът води до двойно облагане - веднъж на печалбата и втори път върху раздадените дивиденти, а от друга страна наказва ефективните фирми, които излизат на печалба.
В същото време начинът на формиране на печалбата позволява масово по-големите компании да избягват облагането. Те използват както законови, така и не толкова законови похвати - като например ускорената амортизация и различните преференции, прехвърлянето на печалбата в офшорни фирми и отчитането на нереални разходи. В резултат на всичко това корпоративният данък формира едва 5% от общите приходи в бюджета.
Икономистите от ЕКИП представят като успешен модел въведената през 2000 г. в Естония нулева данъчна ставка върху неразпределената печалба, при което общите данъчни приходи не само че не са намалели, а напротив - увеличили са се, а заедно с това силно растат инвестициите и икономиката.
"Икономическата среда е много благоприятна и у нас да се направи тази реформа в корпоративния данък", смята Стефан Станев. "Ние, като най-бедната страна в ЕС, би трябвало да растем най-бързо, но това не е така. Преди нас са Румъния, Словакия, Естония, Литва, Латвия, Кипър, Ирландия", посочи и Стоян Панчев, председател на ЕКИП. Според него наред с проблемите на съдебната ни система, корупцията и защитата на собствеността, влияние върху инвеститорския интерес оказва и данъчната система. Държавата трябва да преразгледа и таксите, които събира, защото те са скрити данъци, които обезсмислят 10-процентния плосък данък и на практика правят общата данъчна тежест за бизнеса около 30%.
ЕФЕКТ
Нулевият данък печалба, освен че ще задържи парите в страната ни, ще осигури и ресурс за повишение на заплатите на работещите. Реформата ще помогне в най-голяма степен на местните малки фирми, защото в момента именно те основно плащат данък печалба. За тях този вид облагане изисква големи разходи и време заради сложното счетоводство около обслужването му. Премахването на корпоративния данък ще намали и държавните разходи по администрирането му.