Медия без
политическа реклама

Икономисти предлагат нулев данък печалба

Налогът сега наказва предприятията, които работят ефективно

04 Окт. 2018

Десетпроцентният корпоративен данък върху неразпределената печалба да бъде премахнат. За това настояват икономисти от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). Според тях още от следващата година може да се въведе нулева ставка за данък печалба, без това да предизвика съществена загуба за хазната. В средносрочен и дългосрочен план обаче мярката ще доведе до повече постъпления от другите видове данъци вследствие на увеличаване на инвестициите, на икономическия растеж и на покупателната способност на населението.

Подобна теза наскоро изказаха и други икономисти като бившия премиер Иван Костов и проф. Боян Дуранкев от УНСС.

"В този си вид корпоративният данък е несправедлив, неефективен и носи вреда на икономиката, на предприятията и на всички нас", заяви Стефан Станев от ЕКИП. Според икономистите налогът води до двойно облагане - веднъж на печалбата и втори път върху раздадените дивиденти, а от друга страна наказва ефективните фирми, които излизат на печалба.
В същото време начинът на формиране на печалбата позволява масово по-големите компании да избягват облагането. Те използват както законови, така и не толкова законови похвати - като например ускорената амортизация и различните преференции, прехвърлянето на печалбата в офшорни фирми и отчитането на нереални разходи. В резултат на всичко това корпоративният данък формира едва 5% от общите приходи в бюджета.
Икономистите от ЕКИП представят като успешен модел въведената през 2000 г. в Естония нулева данъчна ставка върху неразпределената печалба, при което общите данъчни приходи не само че не са намалели, а напротив - увеличили са се, а заедно с това силно растат инвестициите и икономиката.
"Икономическата среда е много благоприятна и у нас да се направи тази реформа в корпоративния данък", смята Стефан Станев. "Ние, като най-бедната страна в ЕС, би трябвало да растем най-бързо, но това не е така. Преди нас са Румъния, Словакия, Естония, Литва, Латвия, Кипър, Ирландия", посочи и Стоян Панчев, председател на ЕКИП. Според него наред с проблемите на съдебната ни система, корупцията и защитата на собствеността, влияние върху инвеститорския интерес оказва и данъчната система. Държавата трябва да преразгледа и таксите, които събира, защото те са скрити данъци, които обезсмислят 10-процентния плосък данък и на практика правят общата данъчна тежест за бизнеса около 30%.

ЕФЕКТ
Нулевият данък печалба, освен че ще задържи парите в страната ни, ще осигури и ресурс за повишение на заплатите на работещите. Реформата ще помогне в най-голяма степен на местните малки фирми, защото в момента именно те основно плащат данък печалба. За тях този вид облагане изисква големи разходи и време заради сложното счетоводство около обслужването му. Премахването на корпоративния данък ще намали и държавните разходи по администрирането му.
 

Последвайте ни и в google news бутон