Около 44 000 студенти ще могат да изкарат практика по специалността си. Това е планирано по второто издание на популярната процедура "Студентски практики 2", чието начало бе обявено наскоро от Управляващия орган на ОП "Наука и образование за интелигентен растеж", откъдето идва и финансирането.
6000 от студентите, които ще работят в реална среда, ще са от педагогически науки, 7000 - по технически специалности, 2700 - по природни науки, математика и информатика. Целта е те да получат практически опит, което да им помогне да намерят работа в бъдеще. "Около 20% от участващите в предходния етап на програмата получиха предложения за работа в съответните компании след участието си в процедурата“, коментира пред БНР Кирил Гератлиев, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Наука и образование за интелигентен растеж".
Бюджетът на процедурата е 46 млн. лв., което е с 10 млн. лв. повече от миналата година. С част от средствата се покриват стипендиите на студентите по време на стажа (240-часова практика), които са в размер на 600 лв. месечно. Целта на проекта е да подобри практическите умения на студентите в зависимост от нуждите на пазара на труда, както и да укрепи връзките и партньорствата между висшите училища и работодателите.
МАЩАБ
С най-много обучени практиканти - над 2600 студенти - по първата фаза на процедурата се нареди БАН със своите институти. В топ 5 бяха още УМБАЛ "Света Марина" ЕАД - Варна - 571 студенти, УМБАЛ "Д-р Георги Странски" ЕАД - Плевен - 494, Детска градина № 8 - Благоевград - 415, РЗИ - Стара Загора - 374, и ВМА - 371. Най-много студенти спрямо общия брой студенти, обучаващи се в дадено направление от висшите училища, партньори по проекта, са се включили от професионално направление медицина - 53%, следвани от теория на изкуствата - 51%, химични технологии - 48%, стоматология - 45%, спорт - 44%, право - 43 и др.