До края на 2019 г. се очаква да заработи първият аквапарк в София. Това съобщи вчера столичният кмет Йорданка Фандъкова по повод предстоящото доизграждане на парк "Възраждане", което включва нова паркова част и развлекателно рехабилитационен комплекс на обща площ от 25 дка. Преди две години собственикът на терена - общинското дружество "Софийски имоти", изгради 52 дка от парка, на които е разположен временен цирк, сух фонтан, амфитеатър, детска площадка, паркинг и др.
Според изпълнителния директор на известното общинско дружество Димитър Шивачев парковата зона заема по-голямата част от терена, който ще се изгражда - 18 268 кв.м. Зоната ще бъде оформена като широко открито пространство със 130 пейки, 2 чешми, от които ще тече чешмяна вода, 37 кошчета за боклук и богато озеленяване. Предвидени са 5 площадки за пасивен отдих с различна големина и кътове за отдих в различни части на парка, включително 40 шезлонга в тревните площи. Тези площадки ще бъдат разположени в периферията в близост до второстепенните подходи, встрани от главните и по-натоварени алеи. На най-голямата площадка ще се запази дългогодишен дъб с корона с диаметър 25 м. В централната зона на парка ще бъдат оформени поляни за слънчеви бани, пикник и свободни игри.
В другата зона с площ от около 6600 кв.м и вход откъм ул. "Българска морава" ще има аквапарк, обслужваща го сграда със заведение за бързо хранене и подземен басейн с минерална вода. Територията ще бъде отделена от останалата част на парка с декоративна ажурна ограда. Близо до улицата ще бъде направена чешма с минерална вода. Шивачев обясни, че минералната вода е с много добри показатели за пиене и за балнеолечение. По думите му бъдещият аквапарк включва няколко различни по размер и дълбочина басейни, предимно проектирани за деца. За възрастните е отреден басейн с площ 300 кв.м и 140 см дълбочина. Ще има и хидромасажен басейн. За тренировки и свободно ползване ще има подземен басейн с 6 коридора и размери 25 на 15 м. Водата във всички басейни ще е минерална.
СМЕТКИ
Кметът Йорданка Фандъкова настоява всички съоръжения да се стопанисват и управляват от дружеството, за да останат общински. За реализацията на проекта обаче то трябва да похарчи 5.5 млн. лв. и да изтегли заем от фонда за развитие на градска среда към ОП "Региони в растеж" в размер на 4 млн. лв. Столичният общински съвет трябва да приеме решението на 26 юли.